| victor238213 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest build? https://pcpartpicker.com/list/m7p7p8 puteti sa imi zici ce cabluri mai trebuie, ceva ce lipseste?

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Breh oameni buni, voi ati vazut ca nu are nici un SSD? Sau sunt eu orb? Sistem de gaming in 2020 doar cu un amarit de hard mecanic de 1 TB? Serios?

| victor238213 explică (pentru GabiDumitrescu):

Voi pe cumpara si SSD doar ca am uitat sa il pun in build

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru victor238213):

In cazul asta, recomand calduros sa iei unul PCIex pe M2, nu SATA.

| victor238213 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine,multumesc dar cabluri ce av trebuie sau doar la HDD?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru victor238213):

Pai e foarte probabil sa ai in bundle la placa de baza unul sau doua cabluri... Daca nu, cumperi. P.S. Sint si eu de acord cu colegii legat de procesor. Ai putea sa iei si un Ryzen sanatos in bugetul asta...

| victor238213 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca fac overclock la 5ghz?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru victor238213):

Daca faci OC ce? De vreo doi ani, Intel sunt depasiti tehnologic de catre AMD la modul porc. Norocul lor ca multi cumparatori inca traiesc in trecut... Uite, de citit: https://www.tomshardware.com/reviews/cpu-buying-guide,5643.html

| lalaura94 a răspuns (pentru victor238213):

Cablurile vin cu componentele.

| victor238213 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar pot sa pun coolerele de la carcasa fara radiator sau trebuie numaidecat radiator?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru victor238213):

Pai eu vad ca ai scula de-aia cu lichid. Cum crezi ca se monteaza? Radiator pe procesor, radiatorul ala mare cu venturi pe el pe carcasa.

| victor238213 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da stiu de aia dar ventilatoarele din fara la carcasa alea 3 pot sa le pun si fara radiator?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru victor238213):

Pai totul e sa ai un airflow decent.

| anonimg a răspuns:

1. Schimbă placa de bază MSI cu una Gigabyte.
2. Schimbă hdd și pune 2 ssd.

| Ađrian90 a răspuns:

Recomand un procesor mai bun deoarece ai un 2080. Procesorul va face bottleneck si iti va incetini sistemul. Iti recomand sa mai adaugi si un ssd de 120/256 pentru sistemul de operare care ii va boosta viteza de operare. In rest pare destul de ok. O zi buna.

| lalaura94 a răspuns:

Banuiesc ca e un build pentru 1440p 144Hz gaming.

Procesorul e un picut prea subtire pentru placa video, si va face bottleneck. Recomand I7-9700k.