| oceanoflove a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste specificații (laptop) memorie DDR3 Intel pentium 4GB frecventa procesor 1.1?

14 răspunsuri:
| Ferii a răspuns:

Slab, foarte slab, dar depinde pentru ce vrei sa il folosesti

| oceanoflove explică (pentru Ferii):

Research internet si office.
Ce anume e slab? Frecventa procesorului? Daca da unul de 1.4 ar fi mai bun?

| sierra1 a răspuns:

E al tău sau vrei să-l cumperi?

| oceanoflove explică (pentru sierra1):

As vrea sa il cumpar. Nu vreau sa il folosesc pentru jocuri.

| Wr3nch a răspuns:

Nu recomand nici macar pentru office. Pentium e tehnologie antica, si nici streamuri nu merg bine pe asa ceva. Mai bine iti cumperi ceva mai scump si mai decent.

| Simpatic a răspuns:

Este un laptop mai vechi? de ce apare denumirea Intel pentium care ne trezeste la multi amintiri?
Intel face acum procesoare ceva mai performante fie ca vorbim de i3, i5, i7 sau i9.
Cum ti-au spus si ceilalti depinde la ce vrei sa folosesti acest laptop, daca e doar pentru navigare pe internet e capabil dar daca vrei sa vezi filme full hd, sa editezi video, sa joci un joc video etc nu e potrivit.
Plus ca eu as face altceva chiar daca as vrea doar sa stau pe net as alege un dispozitiv cat de cat performant pentru ca pe net s-ar putea sa imi fie de folos anumite softuri updatate (deci care suporta update) ca sa fie totul safe, pe cand la un dispozitiv vechi care ruleaza sa zicem doar win xp ca atat duce, este periculos sa ma conectez pe tot felul de conturi personale care mi-ar putea fi sustrase.

| darrio2007 a răspuns:

E vechi.

| oceanoflove explică (pentru Wr3nch):

Inseamna ca am inteles gresit ca cica e mai bun Intel pentium decat Intel core.

| oceanoflove explică (pentru oceanoflove):

Pardon Intel celron

| Wr3nch a răspuns (pentru oceanoflove):

Recomand sa cumperi ceva cu i3 sau i5. Sunt mai scumpe, dar mai puternice si la un moment dat poate iti trebuie un program mai pretentios si iti va parea bine ca il duce laptop-ul.

| Ferii a răspuns (pentru oceanoflove):

Nici pentru research si office nu prea e bun, da se poate folosi dar o sa mearga jalnic si o sa se frustreze si cum a spus el vrea sa il cumpere.

| sierra1 a răspuns (pentru oceanoflove):

Totul are un preț. Cât e?

| flixbuster a răspuns (pentru oceanoflove):

Nu, nu ai inteles gresit, Intel Pentium e mai bun decat Intel Celeron - cu conditia sa fie ambele pe aceeasi arhitectura (Core sau Atom) si din aceeasi generatie (s-ar putea ca un Celeron gen. 8 sa fie mai bun decat un Pentium gen. 3, de exemplu - tehnlogia progreseaza si procesoarele cele mai slabe de azi sunt poate la nivelul procesoarelor medii de acum 5-6 ani).

Problema intrebarii tale este ca nu dai modelul exact de laptop.

Dupa raspunsurile pe care le vad, unii au inteles ca vorbesti despre procesoare Pentium 4 de acum 15 ani (o vreme Intel a renuntat la brand-ul Pentium apoi l-au reactivat - totul pentru a confuza la maximum clientii nefamiliari cu IT-ul, adica aproape pe toata lumea).

Vad ca ai multe intrebari despre hardware si software (inclusiv Linux). Daca esti din Bucuresti, mi-ar face placere sa te ajut cu aceasta parte IT. Da-mi un mesaj pe privat, daca e cazul.

| flixbuster a răspuns (pentru darrio2007):

Cred ca e vorba despre procesoarele Pentium noi bazate pe arhitectura Core sau Atom (nu spune modelul de CPU sau de laptop in OP). Nu e vorba de Pentium 4 de acum 15 ani.

http://ark.intel.com/content/www/us/en/ark.html#@Processors