| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre coolerul acesta? http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcoo l/n8-ultra-black/
Este capabil sa raceasca suficient, in timpul jocurilor, un laptop cu procesor i7 2,5GHz,plava video NVIDIA GTX850M 2GB si 8GB RAM?
Sidaca nu e bun, ce sugestii imi puteti da despre cerintele unui cooler bun(viteza de rotatii pe minut, flux de aer, etc)
FUNDA!

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Bani aruncati! Nu raceste nimic! Exemplul dat de Jipa95 e perfect!

| Jipa95 a răspuns:

Nici unul nu o sa-ti raceasca suficient de mult laptopul in jocuri. Este ca si cand ai sufla intr-un castron cu ciorba fierbite de pe aragaz, si cred ca aici am avut tot de spus.

| MisterSTAG a răspuns (pentru Jipa95):

Daca ai fi incercat vreodata un cooler ai fi realizat ca face treaba buna.Am folosit pe un laptop mai vechi un cooler mai slabut si il racea cu aproximativ 15 grade.Acum vreau un coole foarte bun, pentruunlaptop pe masura.

| sltlp a răspuns (pentru MisterSTAG):

Nu e adevarat si vad ca tu te certi cu toata lumea. Ce vreau sa zic e ca acel cooler face ce poate el. Racirea cu adevarat care conteaza e de la laptop. Eu am un Asus k53sv. Ca si cooler, http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/cooler-master/notepal-e1/ asta il luasem. Dar deoarece racirea era prost facuta, cooler-ul ala ajuta cu 1-2 grade, atat. Si ghici ce, are totusi un flux de aer maricel, nu e cum is altele care abia au 20cfm. Deci cum spuneam, tine enorm de laptop. Daca tot te pasioneaza temperatura, insa pierzi garantia, schimba pasta cu ceva gen http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-silver/as5-35g/ si ai sa vezi ca o sa fie temperaturile mai mici decat in orice alta varianta.

| MisterSTAG a răspuns (pentru sltlp):

Dar, in mod normal, ce conteaza mai mult fluxul de aer sau rotatiile pe minut?

| sltlp a răspuns (pentru MisterSTAG):

Fluxul de aer. E practic, cantitatea de aer pe care o muta cooler-ul. Numarul de rotatii e pus cu alt scop. Pentru ca de obicei un numar mai mare de rotatii=mai multa galagie.

| MisterSTAG a răspuns (pentru sltlp):

Tocmai de asta am ales acest cooler.Are fluxul de aer de 115CFM si sunt 2 ventilatoare.Mie mi se incalzeste partea stanga a laptopului si as putea cu usurinta sa il mut mutin mai la dreapta pe cooler.Nu ma intereseaza sa stea perfect pe el ci sa fie ventilatoarele exact sub partea care se incalzeste.

| Jipa95 a răspuns (pentru MisterSTAG):

Ba uite ca am incercat, chiar si un stand cooler mai bun decat cel precizat de tine, si nu facea mare lucru. Subscriu la spusele lui sltlp. Daca vrei sa dai 200 lei pe un rahat, nu ai decat.