| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre creare unui blog in cadrul Wordpress.com? Sunt novice in ceea ce priveste "viata de blogger".
Ce trebuie sa contina un blog?
Cum poti sa ai cati mai multi vizitatori?
Ce sfaturi aveti pentru mine, in aceasta privinta?
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Zuzzy05 a răspuns:

Si eu mi-am facut de doi ani un blog pe wordpress si imi place foarte mult, sunt multe teme frumoase si chiar m-am imprietenit cu diferite persoane care au aceeasi pasiune ca a mea: scrisul. Vizitatori...depinde ce vrei sa scrii pe blog. Unele persoane scriu povesti,poezii, altii care sunt pasionati de fotografie posteaza poze, altii folosesc blogul ca pe un jurnal unde isi scriu gandurile si sentimentele, ori alte subiecte interesante, si fiind pe internet, sunt accesibile oricui. Vizitatori...depinde daca spui cunoscutilor despre blogul tau, daca iti faci reclama pe anumite site-uri, de exemplu sunt multe bloguri foarte cunoscute doar ca nu stiu cum au ajuns sa aiba atatia vizitatori, totul se face treptat, nu dintr-odata.
Iti las aici blogul meu, daca vrei sa arunci o privire:
http://cutiutacusperante.wordpress.com/
Eu fac parte din categoria celor care scriu povesti si le posteaza, si uneori imi scriu gandurile, pur si simplu...
Eu te incurajez sa iti faci blog, nu ai nimic de pierdut :) ce ai vrea sa postezi?

| anonim_4396 explică (pentru Zuzzy05):

Buna, distinsa si stimata domnisoara. As dori sa postez exact ce ai postat si tu, adica aceeasi idee. Da, si eu doresc sa postezi ganduri, diverse opinii. Stii care sunt singurele inconveniente, in ceea ce priveste Wordpress.com?
1) Temele! Nu sunt cele mai reusite. Pur si simplu, nu suport temele care, contin in partea de sus o imagine mare cat intregul display-ul al telefonului/ calculatorului, laptop-ului. Nu cred ca acest lucru incurajeaza un vizitator la a dori sa vada ce este mai jos. Nu sunt niste teme foarte profesionale. Temele sunt prea...mari, deloc discrete.
2. Suportul tehnic! Ar fi fost foarte ok daca, Wordpress.com, ar fi avut suport tehnic de genul "live chat", asa cum au alte site-uri din alte domenii. Am cautat o adresa de e-mail ca si contact, si nu am gasit nicaieri, ci doar un forum. Degeaba exista forum, fiindca, in cadrul forumului, poate posta oricine, nu neaparat un oficial al celor de la Wordpress.com. Daca un raspuns nu este oficial, atunci nu este tocmai sigur sau corect, in conceptia mea.
3. Nu am gasit detalii referitoare la crearea unui domeniu in cadrul Wordpress.com. Am vazut ca, in momentul in care doresti sa iti creezi blog-ul, iti arata diverse optiuni, desigur cu plata, pentru a avea un domeniu ".com,.me etc.), dar nu exista prea multe detalii in aceasta privinta. Poate ca doresc sa achizitionez un astfel de pachet, dar nu am suficiente informatii. Pacat ca exista Wordpress.com in limba romana, dar suportul tehnic lasa de dorit. Pacat. Se vede cat de rau vazuti suntem noi, romanii, atunci cand vine vorba de internet si de tot ce tine de acesta. Chiar si cand instalezi diverse soft-uri, putine sunt cele care au meniul in limba romana. Te oftici cand vezi ca exista la dispozitie limbi ca si: limba poloneza, limba bulgara etc. tari care, din unele puncte de vedere, sunt net sub Romania.
Cat despre continutul blog-ului, ma gandeam sa scriu ce simt, ce gandesc, ce cred, ce vad. Sunt adeptul textelor explicite si "pe larg", niciodata "pe scurt". Multumesc pentru sugestie. O sa "arunc" o privire chiar acum pe blog-ul tau.
Am "aruncat" acea privire promita in mod subinteles. Apreciez maniera ta pura si corecta de a te exprima. Imi place enorm de mult blog-ul tau. Este deosebit. Chiar imi place. E extrem de reusit. In timp ce voiam sa aleg o tema a blog-ului, m-am gandit sa verific si temele care sunt pe bani, dar, nu am vazut nimic deosebit la ele. Sunt foarte "pompoase"(dar nu in sensul bun). Totul este prea "mare" la majoritatea temelor din cadrul Wordpress. Cine stie?, poate, acele teme care costa (unele dintre ele), ofera un design ceva mai ok. Nu le-am verificat pe toate. Dar, sa nu uitam ca, ceea ce este de calitata, costa.

| anonim_4396 explică (pentru Zuzzy05):

Imi pare enorm de rau pentru greselilele din raspunsul anterior. Mereu cand scriu ceva, nu remarca greselile, ci doar dupa ce termin de redactat un text observ greselile. Imi pare foarte rau.

| Zuzzy05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ai dreptate cu ce spui,noi romanii nu suntem vazuti foarte bine,dar aici e o discutie lunga...
Mie mi-au placut temele in general pentru ca nu ma gandeam asa departe ca tine(la impactul asupra cititorului daca partea de sus e asa mare,etc) ce-i drept,ai dreptate. Interesul meu a fost sa imi fac publica pasiunea si sa existe oameni (straini) care sa iti urmareasca blogul. E una dintre cele mai marii satisfactii personale pentru un blogger,din punctul meu de vedere,pentru ca persoanele apropiate te pot minti in legatura cu adevarata lor parere(le place? nu le place?) sau dimpotriva, cei care au ceva cu tine pot sa vorbeasca urat si sa spuna chestii negative, sub anonimat.E mai frumos cand stii ca niste straini iti apreciaza talentul si munca, pentru ca ei nu au nici un interes sa nu fie sinceri, mai ales ca nu ar avea nimic de castigat daca s-ar lingusi ...si nici daca ar vorbi urat despre ce fac eu pe blog sau sa ma jigneasca(desi asta,din fericire,nu mi s-a intamplat niciodata). Unele teme pe bani sunt dragute dar nu asa mult incat sa ma faca sa platesc pentru a le folosi(oricum, nu as face asta, e inutil pentru mine).
Iti multumesc frumos pentru cuvintele frumoase despre mine si blogul meu happy si cand iti vei face blog, lasa un comentariu aici cu link-ul (sau cauta-ma in cutie big grin ), as vrea sa iti urmaresc postarile happy

Răspuns utilizator avertizat