| SalutCeFaceti a întrebat:

Ce parere aveti despre Galaxy S10 (si modelele aferente)? Sincer, eu ieri (20 februarie) m-am uitat toata noaptea la Unpacked Event si review-uri de moment si sunt cu totul entuziasmat legat de acest telefon, fiind si un impatimit al tehnologiei. Dupa mine, singurul telefon superior din 2019 va fi Note 9, deoarece in rest o sa RUPA! Daca nu sunteti de acord, va rog contactati-ma ca sa va explic de ce gresiti. In rest, vreau pareri. Multumesc!

25 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te contacteaza nimeni sa explici in privat. Hai, explica-ne in public, cu argumente si linkuri de pe site-uri serioase. Ce o sa rupa? Xiaomi-urile care ofera aceeasi performanta la juma' de pret? Nokia cu 5 camere pe spate si Android stock, fara timpeniile pe care le pune Samsung peste Android ca apoi sa mori cu zile pana vezi un update? CE RUPE?

| SalutCeFaceti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ne bagam pe varianta Exynos ca trebuie sa scriu totul de 2 ori. O facem doar pe varianta normala.
1. Snapdragon 855: 8 nuclee, 7 nm
2. 8 GB RAM
In total, sckr de 330 000 puncte in Full HD in Antutu;
3. 3 camere pe spate, 12, 12 si 16 MP, wide, telephoto si ultra wide, filmeaza 4K in 60 fps, functia Ultra Steady, de pe GoPro Hero 7 si HDR10+, cu peste 60 M culori, functie Super Slow Mo, acum in FHD, inregistrare sunet stereo, apertura care se schimba fizic intre f/2.4 si f/1.5;
4. 2 camere frontale (nu cele mai bune dar sufiecient) 10 si 8 MP, filmeaza 4K in 30 fps sau FHD in 60 fps, poze simple, portrait fizic si wide digital, inregistrare sunet stereo;
5. Difuzoare stereo, cu dolby atmos, care ajung la volum mai mare decat Note 9 si rwproduc sunetele inalte la rezolutie mai mare;
6. Ecran de 6.4 inch, Dynamic Amoled, adica OLED cu HDR10+ (peste 60 mil culori), in format 19:9, rezolutie 3K (1440 × 3040p) si rata refresh de 90 Hz, cu raport pe suprafata frontala de 93.6%;
7. Baterie de 4100 mAh, cu (noul) Fast Charging, Fast Wireless Charging si PowerShare (mai rapid decat la Huawei). Dupa testul facut de Mrwhosetheboss (pe care il poti viziona), reiese ca bateria lui S10 Plus dureaza 7 ore si 30 minute in regim intensiv, depasind orice alt smartphone;
8. Conectivitate Wi-Fi 6 si internet 4G+ care depaseste modemurile din tara noastra;
9. 128 GB spatiu de stocare;

Astea doar pe varianta cea mai ieftona de S10 Plus, nu pe cea cu 12 GB RAM si 1 TB stocare sau pe cea 5G. Sper ca te-am convins. Ce rupe? Tot. Am spus tot din minte, ceea ce ma face sa ma simt bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Asa, deci mi-ai insirat specificatii. Ce ar trebui sa ma dea pe spate? Cit de frecvent primeste update-uri de OS? Cit de eficient si sigur e sistemul de operare fata de Android stock? Cit de destept e DAC-ul intern? 7 ore jumate SOT in gaming cu 4100 mah ar trebui sa ma dea pe spate cand scot cam 5 ore cu Mi A1 cu baterie cu 30% mai mica? 128 GB ar trebui sa... ce? Sint o gramada de telefoane cu 256 deja. Razer are telefon cu 120 Hz, daca ne luam de rata de refresh. De ce sa platesc cit nu face pe imbunatatiri minore fata de un telefon la aproape jumatate de pret? OnePlus 6T, de exemplu. Sau Xiaomi Mi 9. Sau LG G8 ThinQ care iar o sa rupa pe partea de audio, ca ultimele variante. Poftim, ia si citeste si zi-mi de ce ar da cineva sanatos la cap cu 35% mai multi bani: https://www.anandtech.com/......-triplecam

| SalutCeFaceti explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine, daca o luam asa, exista si varianta cu 1 TB stocare si 12 GB RAM. De-asta mai e? Nu. Nu ingeleg de ce se plange toata lumea de update-uri. Daca ai deja un sistem extrem de bun (One UI) de ce ai vrea sa il schimbi? La ce ai nevoie de ecran de 120 Hz, ca nu dai in niciun joc de atat si niciun video nu are 120 Hz. Peste 60, dai in 90 cu 12 GB RAM si Snapdragon 855, dar 120 o sa folosesti doar in ecranul principal (schema, cum a facut Apple). Mai are vreunul dintre astea pe care le-ai enumerat racire cu apa? Ecran HDR10+? Nu. Multe telegoane fac lucruri de nota 10, dar alte lucruri sunt sub mediocritate. Samsung nu face ecranul de 10 si restul de 9.5-9.9, ceea ce nu face niciun alt producator. Sper ca mi-ai inteles punctul de vedere!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

One UI extrem de bun? E vorba de update-uri DE SECURITATE! Plus ca Android stock vine cu imbunatatiri notabile de la o varianta la alta si in foarte putine cazuri nu are sens sa faci upgrade daca hardware-ul o suporta. Racire cu lichid au cam toate telefoanele de gaming, lol. Serios. Inteleg ca esti fan Samsung, bravo tie, dar nu ridica in slavi inca un Galaxy Sn care e ciorba reincalzita la suprapret.

| SalutCeFaceti explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt fan Samsung, asta asa e. Totusi, un S10 nu e acelasi lucru ca un S9, S10 fata de un S9 e un salt enorm comparativ cu S9 fata de S8. Sincer, S10 chiar mi se pare o gramada de tehnologie foarte bine rafinata. Mie One UI mi se pare excelent, dar update de securitate din luna in luna de ce ai nevoie? Te ataca hackeriuli si esti ceva afacerist pe plan mondial? Knox nu mai e suficient sa nu ai virusi? Nu inteleg de ce se plange toata lumea de update-uri, ele vin constant, dar mai tarziu decat Android-ul stock, parerea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

E suficient sa te infectezi cu un bitcoin miner care sa iti prajeasca telefonul in cateva zile ca sa intelegi de ce ai nevoie de update-urile de securitate in timp util, nu cand isi aduce aminte Samsung. Legat de salturile "enorme" esti absolut amuzant. Una e sa fii fan, alta e sa fii fanatic. Mie mi se pare ca esti usor fanatic. Uite, ca sa iti dau un exemplu, eu sunt fan AMD dar am procesor Intel si placa video NVIDIA. De ce? Fiindca la momentul ultimului upgrade de platforma nu aveam ce cumpara de la AMD care sa imi satisfaca cerintele. La telefoane la fel, momentan imi plac foarte mult ca si companie si abordare de marketing Xiaomi, dar asta nu inseamna ca urmatorul telefon va fi tot de la ei.

| Wr3nch a răspuns:

laughing Frumos bait amice. News flash Samsung Note 9 e deja lansat, probabil te referi la Note 10laughing Nu aduce nimic nou in afara de senzorul ultrasonic de amprenta si vad rostul in a da bani pe versiunea de un TB ca doar nu iti tii toata libraria de filme si muzica pe telefon. laughing

| Bogdan70001 a răspuns:

"Daca nu sunteti de acord, va rog contactati-ma ca sa va explic de ce gresiti" adica daca nu suntem de acord insemna ca gresim|?! big grinDD

MAi bine imi iau cel mai bun telefon din lume cu 3.200 lei (XIaomi MI 9) decat sa dau 8.000 lei pe un Samsung cu 1TB xDDD

| SalutCeFaceti explică (pentru Bogdan70001):

Da, la faptul cu gresitul happy. Hai ca glumeam, fiecare cu parerea lui. Totusi, un Xiaomi nu o sa fie niciodata cel mai bun, sincer (doar parerea mea).

| Bogdan70001 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Na eu zic ca este cel mai bun.Stiu ca este o afirmatie mare, dar nu cred ca tu poti gasi un raport pret-calitate mai bun, NU POTI

| SalutCeFaceti explică (pentru Bogdan70001):

Eu nu m-am referit la raportul pret-calitate, ci la specificatii in sine. Totusi, pot: Xiaomi Pocophone:
Snapdragon 845
6 GB RAM
Camera duala
Toate astea la 2000 lei, un OnePlus 6t de 6 GB RAM la 2700 lei, un 6t de 8 GB RAM la 2900 lei. Chiar bag mana in foc pentru un S9 Plus la 3500 lei.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

NU prea am inteles ce ai vrut sa spui.In fine de ce ai da 2.800 lei pe un S9+ cand ai putea da 2.200 pe un tel de 2 ori mai bun, adica Xiomi MI MIX 2S, ambele la fel de calitative

(Uite top=ul telefoanelor sa nu zici ca mint)
http://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm

| SalutCeFaceti explică (pentru Bogdan70001):

Nu cred ca intelegi topul. Este vorba de topul scorurilor in Benchmark, adica al puterii de procesare mai mult. A capabilitatii de a fi rapide si fluide, daca vrei, nu topul general, al tuturor capabilitatilor. Si totusi, daca o luam asa, Xiaomi-ul tau nu e de 2 ori mai bun decat S9 Plus, deoarece are scor de 297 000, cand S9 Plus de 249 000. Daca tie ti se pare dublu...si, oricum, scorul pe S9 se face in rezolutie 2K, adica rezolutia maxima a telefonului, cand cea de pe Xiaomi e doar de FHD. La fel si cu Note 9. Scorul lui Note 9 in Full HD este de undeva la 320 000 puncte. S10 nici macar nu exista in top, desi scorul in 3K (rezolutia sa maxima) va fi de 300 000 puncte, pe cand in FHD, undeva la 350 000 puncte, cu mult peste Xiaomi-ul tau. Vorvind de varianta de S10 Plus de 12 GB RAM, nici nu mai stam la discutii: cel putin 320 000 puncte in 3K si 360 000 puncte in FHD. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Cand ti-am enumerat telefoane in celalalt raspuns, am zis de cele foarte bune ca raport calitate-pret, acestea fiind:
1. Xiaomi Pocophone F1 (2000 lei);
2. OnePlus 6T (2500-2800 lei);
3. Samsung S9/S9 Plus (2800-3500 lei);
Si, iti spun din nou, scorurile din Antutu exprima puterea telefonului, nu au nicio legatura cu performanta camerei, a bateriei, ecranului etc. Sper ca ai inteles!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Impactul rezolutiei e minor, pentru ca majoritatea testelor sunt pure de procesare off-screen.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Traim in universuri diferite cumva? Nu de alta, dar https://www.pcgarage.ro/......red-rosso/

| Bogdan70001 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Stiu ca topul se bazeaza pe performanta, dar Xiaomi MI MIX 2S este la fel de bun si ca si constructie si ca si feature-uri si are si un OS mult mai bine optimizat decat cel de la Samsung

Cand am zis ca este de 2 ori mai bun a fost un fel de a spune, daca nu te-ai prins...

Daca stiai sa citesti aflai ca top-ul nu este updat-at in fiecare zi, o sa apara si S10 in curand cat vor face din nou testele

"S10 Plus de 12 GB RAM, nici nu mai stam la discutii: cel putin 320 000 puncte in 3K si 360 000" de unde dracu te caci ma scorurile astea xDDD S10+ scoate 330.000 cu aproximare

Degeaba ridici in slavi S10 cat tot o nu o sa ia Xiaomi vreodata.Da, este un telefon bun, dar doar atat

Oricum este deja de Xiaomi MI 9 din aproape toate punctele de vedere laughing)

Si ba da exprima puterea telefonului...nu arata performantele camerei a bateriei (dar aici Xiaomi a luat Samsung DE MULT) sau a ecranului, dar perfoirmantele da

| SalutCeFaceti explică (pentru Bogdan70001):

1. Exact asta am spus, Benchmark-ul Antutu testeaza doar puterea de procesare si performantele in ceea ce priveste viteza si fluiditatea telefonului;
2. Daca tu zici ca MI UI e mai bun decat One UI de la Samsung inseamna ca ai o problema mare, prietene;
3. Nu ma lua pe mine cu rahat ca o iau si eu pe mama ta la buimaceala;
4. Da, asta am zi, S10 nu e inca in top, dar va fi dupa un update. Am presupus scorul de 360 000 puncte in FHD, luandu-ma dupa scorul lui Note 9 in FHD;
5. Daca zici ca sunt acceasi calitate inseamna ca nu ai tinut niciodata in mana un Samsung de tip Note 9, S9, S8 sau chiar S7. Spre deosebire de tine, eu am tinut si Samsung si Xiaomi (Pocophone, Mi Mix 2 si chiar un Mi 9). Nu mi se par cu nimic superioare, ba chiar inferioare. O cutie prezentabila nu inseamna un telefon identic. Nu conteaza doar specificatiile pe hartie, ci si cum se comporta in diferite situatii, ba chiar si speranta de viata, care la jamsung e de 2-3 ani, mult mai mult daca sunt ingrijite bine, iar la Xiaomi de 1-2 ani maxim.
Nu inteleg cum poate cineva sa creada ca o firma de 50 ori mai slaba din punct de gedere financiar e mai buna din punct de vedere tehnologic. Samsung are un nume, frate!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

1. Da

2. Atunci explica tu cum a intrecut Pocophone F1 Note 9 in Antutu fix dupa ce a primit si el update-ul la Android 9

3. N-am zis de mama ta, dar daca vrei o dam si pe asa.

4. Da, si eu am zis ca exagerezi.De asta nu putem fi siguri nici tu nici eu

5. Am tinut un S9 si S9+ in mana, si un MI 9 si nu am zis ca sunt superiaore, am zis ca nici inferioare cum zici tu nu sunt.Sunt cam la fel (ma refer la MI 9 si S10) din punct de vedere al calitatii si performantelor, diferenta fiind doar la design.
SIIIII STAI PUTIN laughing Nu compara tu calitatea unui NOte 9, S10, s9 cu calitatea unui Pocophone, doar nu crezi ca este posibil sa existe vreun telefon ca Pocophone la fel de bun si cu spate din ceramica si restul ca pe flagshipo-urile de la Samsung.Ca Pocophone sa ajunga atat de bun din puct de vedere al performantei a fost nevoie sa renune la anumite elmente, sper ca realizezi asta

Pai pe ideea asta merg toti taranii...ca scrie Samsung. Daca Pocophone sa zic sau MI 9 aveau pe spate Samsung toti taranii il luau si nu mai scoateau un cuvant de rau

| SalutCeFaceti explică (pentru Bogdan70001):

Niciun taran nu merge pe ideea ca scrie Samsung. Snobii merg pe ideea ca scrie Apple. Daca nu iti permiti Samsung sau Apple iti iei Xiaomi, Lenovo, Microsoft, iHunt etc. Daca vrei experiente noi si curiozitati iti iei Huawei sau Pixel. Daca esti o persoana inteligenta si vrei calitate, iti iei Samsung. Ti-am zis de ce Pocophone a luat Note 9, deoarece scorul pe telefoane se face rezolutia maxima, pe F1 fiind FHD, iar pe Note 9 fiind 2K+. Nu spun ca un flagship de la Xiaomi nu e o alternativa buna, dar daca vrei calitate reala si la constructia telefonului si in specificatii, iti iei Samsung. Si Apple e o alternativa buna, dar nu ajunge la nivelul Android decat in ceea ce peiveste procesor, interfata si poate camera, in unele zone depasindu-l. Totusi, iPhone-urile sunt mult prea "overpriced". Sper ca imi intelegi punctul de vedere. Sa iti dau un exemplu: Daca ai 8000 lei disponibili si ai voie sa iti iei un singur telefon, iar banii ramasi dupa achizitie se pierd, iti iei Xiaomi sau S10 (varianta de 1 TB stocare si 12 GB RAM)?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Ok,deci vad ca excludem de acum telefoanele mid-range si caracteristicile.
Eu inteleg ce zici ca daca ai bani mai bine iti iei un flagship de la Samsung decat unul de la Xiaomi, dar daca este sa o luam pe asa depinde si de preferinte.De exemplu eu personal nu mi-as lua MI MIX 2S sau MI 8 (in special datorita design-ului) si daca as avea baniii aia probabil as merge pe un Samsung, dar intre otice Samsung ai pune tu si Xiaomi MI MIX 3 as lua MIX 3-ul indiferent

Si da, sunt de acord "Totusi, iPhone-urile sunt mult prea "overpriced""

| SalutCeFaceti explică (pentru Bogdan70001):

Vad ca incepem sa ne intelegem. Eu, cu bani nelimjtati, daca ar fi sa aleg intre Samsung si orice alt telefon, as alege Samsung. Imi dai nr tau, sau contul de Insta sau altceva in privat, poate mai schimbam pareri?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Iau Xiaomi si accesorii de la Xiaomi de restul - aparat de ras, aspirator, filtru de aer... :)
P.S. Daca ar fi sa am 8000 RON de aruncat pe un telefon, as lua noul Nokia 9: https://www.nokia.com/phones/en_int/nokia-9-pureview/

| IIIshaneIII a răspuns:

Aceiasi ciorba reincalzita, au bagat 12gb de ram 1tb de memorie etc, dar la ce ne folosesc noua zi de zi la nimic, decat sa ne laudam la prieteni si sa ne mintim pe noi insusi cat de fericiti si multumiti suntem de ultima achizitie.
Macar inainte au fost evolutii in adevaratul sens al cuvantului, care chiar insemna ceva nou si voi enumera cateva:

-banala functie de inregistrat -era ceva wow puteai sa inregistrezi maneaua preferata de pe casetofon

-camera la fel ceva wow te simteai un mic fotograf
-mp3-ul -aveai muzica in buzunar
-slotul micro sd-mai si mai multa muzica si filmulete po.rno trase de pe wapcorn si asta pe un eran de 2 inch

Astea au fost adevarata evolutie, cand se introducea mereu cate ceva nou.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Daca esti jucator de fortnite primesti un packet gratis cu un skin.Bine, adica,, gratis" reiese din faptul ca nu trebuie sa mai dai bani si pe skin deci e un bonus rolling on the floor.