Ce parere aveti despre laptop-urile second hand?

Laptop-ul second hand poate fi o solutie pentru cei ce au nevoie de un astfel de gadget, dar bugetul nu le permite achizitionarea unui model nou.

Tinand cont de faptul ca laptop-urile noi pot fi prea scumpe pentru buzunarul unora, un laptop second hand (la mana a doua) poate fi o solutie foarte buna si mai ieftina. Evident, are avantajele si dezavantajele ei.

Laptop-urile second hand sunt modele care au fost utilizate de primii proprietari o anumita perioada de timp si care mai apoi sunt scoase la vânzare, fiind inca functionale. Spre deosebire de notebook-urile refurbished, sunt echipate cu toate componentele originale. Principalul avantaj al notebook-urilor second hand este ca sunt mai ieftine decat modelele noi existente pe piata.

Din pacate, din punct de vedere al echiparii, sunt adesea ceva mai vechi. Plus ca achizitia unui astfel de produs sh implica cateva riscuri, calitatea produsului depinzand de o multime de factori: cat de bine a fost intretinut, cum a fost utilizat, cat de vechi este, ce pret are in raport cu un model nou sau cu varianta noua a aceluiasi model si conteaza foarte mult de la cine il cumperi.

De preferat ar fi ca toti doritorii sa cumpere produse noi pentru a beneficia de tehnologia de ultima generatie, garantie, calitatea superioara a materialelor, performante de top etc. Dar sunt si cazuri cand nu e nevoie neaparat de ceva nou, mai ales cand bugetul nu este generos. Mai jos incercam sa explicam situatiile in care un laptop SH ar fi mai OK.

- daca sunteti novice in era tehnologica si doriti un portabil pentru a invata sa lucrati pe el, pentru office si putin internet, iar banii sunt o problema, atunci noi va recomandam sa alegeti o solutie second hand. Preturile unor astfel de laptop-uri pornesc de la cateva sute de lei si pot ajunge la 1000 lei si putin peste.

- daca doriti sa deschideti o mica afacere si bugetul este limitat, dar totusi aveti nevoie de calculatoare/laptop-uri, atunci n-ar fi rau sa va uitati si peste ofertele second hand. Pentru munca de birou nu va trebuie super calculatoare, mai ales ca sunteti la inceput de drum si nu stiti daca treaba va functiona pe termen lung. Astfel economisiti o suma de bani pe care o puteti investi in alte servicii.

- sunteti student, aveti buget redus, viata grea de camin, dar simtiti nevoia unui laptop pentru a lucra la diferite proiecte. Noi va sfatuim sa cautati o solutie la mana a doua. Astfel economisiti buget si nu atrageti privirile celor din jur. Ba mai mult, nu riscati sa ramaneti fara el.

Probabil ca sunt mult mai multe situatii de luat in considerare, dar deocamdata ne-am amintit de aceste 3.

Voi ce parere aveti despre laptop-urile second hand?

Laptopnews.ro

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Personal, nu am fost nevoită să apelez la o astfel de variantă, dar nu aș exclude-o pe viitor.
Este un mod bun de a-ți achiziționa produsul dorit într-o stare destul de bună la un preț redus.

| laptopnews explică (pentru NOname):

Asa e! Poate fi o solutie pentru cei care au nevoie de performanta, dar nu dispun de un buget prea mare! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord ca laptopurile second sunt o varianta viabila la cele noi in cazurile in care bugetul nu tine cu noi, si ca, cu bani putini poti avea acces la tehnologie nu chiar asa invechita dar care te ajuta mult, insa pot avea si parti negative, cea mai des intalnita problema este bateria, care de obicei se duce prima, nu mai tine cat ar trebui sau chiar nu mai tine deloc, si este destul de costisitor de inlocuit, pe urma mai este problema semnelor lasate pe calculator, zgarieturi, urme de uzura, pe langa ca sunt inestetice, cu unele chiar nu mai poti face nimic, de exemplu, ai putea sa schimbi tastatatura daca prezinta urme urate de uzura, insa si aceasta va fi costisitoare pentru ca piesele la laptopuri sunt in general foarte scumpe, iar cei ce cumpara SH de multe ori au tendinta de a investi in ceea ce au cumparat pe urma ajungand la ideea ca ar fi iesit mai bine cumparand ceva nou de la bun inceput, deci atentie la neatentie cand il iei gandeste-te la ce o sa iti trebuiasca!

| laptopnews explică (pentru anonim_4396):

Asa e, sunt plusuri si minusuri! happy Trebuie "cantarite" foarte bine optiunile! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pipi pe bateria lor, parerea mea...
Ce rost are sa faci economie de 150 de coco, ca sa dai 200 pe o baterie noua? Si asta riscand sa ti-o iei rapid in mufa, ca se stie ca garantia lor e vax, maxim 6 luni.
Apropo, stiindu-se ca de obicei IT-isti sunt nitel indragostiti de sculele lor, tu ce parere ai despre prietenele second-hand (adica alea ieftine, folosite deja de altii)? Mda, asa ziceam si eu...

| laptopnews explică (pentru anonim_4396):

In general garantia pentru baterie e de 12 luni, cu mici exceptii! happy Multumim pentru raspuns!

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pai nu am nici o problema cu ele, e chiar bine ca se pot cumpara la second hand findca asa isi poate permite aproape oricine sa isi ia un laptop cat de cat bunicel, bineinteles probandul prima data, eu am o parerea buna despre ele happy

| laptopnews explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Si noi recomandam sa fie facute o serie de teste inainte! happy
Multumim pentru raspuns!

| raresbarbier a răspuns:

Nu sunt bune

| MetalHead04 a răspuns:

Nu sunt bune!

| AndreisiMaicum a răspuns:

Sunt destul de bune

| Veromon a răspuns:

La PCAlien.ro poti sa alegi un laptop second hand sau refurbished cu garantie 12 luni si extragarantie de retur 15zile. Laptopurile provin din Suedia, de la firme care si-au inlocuit intreg parcul IT... sunt numai laptop-uri brand name, serii business care sunt apreciate pentru fiabilitate in intreaga lume. Arunca aici o privire, sigur gasesti ceva bun! http://www.pcalien.ro/laptop

| laptopnews explică (pentru Veromon):

Multumim pentru raspuns! Poate ii va fi util cuiva! happy

| domandaniel a răspuns:

Părerea mea este că cel mai bine e să cumperi un laptop second hand dintr-o firmă de domeniu...Sunt destule site-uri dacă stați să căutați.De ce e mai bine? Firma îți dă o garanție, de minim 1 an, dar un dealer nu tot timpul.Sau poate vine și cu garanție dar poate e pe sfârșite.

Sunt destule laptopuri nou-nouțe care sunt ieftine, și în plus ești asigurat cu o garanție de 2 ani!
Mai bine numai fumezi 1 lună, și îți iei un laptop la 1500 lei, care dacă se strică sare în ajutor garanția.
În schimb la un laptop second hand cu garanția pe ducă, și dacă s-ar strica, ai ajunge în criză...Dar la un laptop nou ai posibilitatea extinderii garanției...

| paul999 a răspuns:

Depinde ce nimereseti sunt laptopuri care sunt bune si sunt laptopuri care in 2-3 zile varza

| laptopnews explică (pentru paul999):

Asa e! E un risc pe care trebuie sa ti-l asumi, mai ales daca laptop-ul nu mai beneficiaza de garantie! happy

| KrysstalB a răspuns:

Sunt foarte bune si in plus sunt foarte ieftine pe langa celelalte! Cunosc pe cineva care castiga ceva banii din afacerea asta si aduce numai marfa buna la preturi acceptabile...deci da...sunt multumita de ele.

| LiveStar a răspuns:

"Sunt prea sarac sa iau un lucru PROST"

| laptopnews explică (pentru LiveStar):

De multe ori se dovedeste a fi adevarat ceea ce spui! happy
Multumim pentru raspuns!

| DanyPavel a răspuns:

Or fi mai ieftine, dar cel care le-a scos la vanzare a avut un motiv. In cel mai bun caz si-a luat unul mai bun, dar de obicei fiecare laptop la mana a doua are ceva care "scartaie".
Eu merg pe principiul: ce e nou e nou si nu se compara cu altceva la mana a doua.

| Dedeelow a răspuns:

Nu sunt bune. Am avut eu si de doua zile nu mi se mai deschide si l`am dus la reparat si a zis ca nu se merita sa bag banii in el si ca mai bine imi cumpar altu noi care e mai bun si mai de incredere

| CristianProtech a răspuns:

Ca sa aveti garantia ca nu va luati teapa pe banii vostri, cumparati doar de la firme care lucreaza legal, emit factura si bon si care ofera garantie. Daca vreti sa cumparati de pe site-uri de anunturi gen olx si dati de particulari, riscati sa nu aveti pe cine trage la raspundere daca laptopul cumparat se defecteaza dupa o saptamana. Eu am cumparat anul trecut un Lenovo X201 pentru prietena mea de la Goldnet din Bucuresti http://laptopsecond-hand.ro/. Am dat 1000 de lei pentru un laptop cu procesor i5 si 4 gb ram care nu s-a stricat nici in ziua de azi. Am nimerit bine. Daca luati de la firme veti fi super multumit! Evitati particularii la achizitii de laptopuri sau lucruri mai scumpe.

| Mistyk01 a răspuns:

Mai bine dai 20 de mil lei vechi si iti ieu unu nou decat sa iti iei la 10 11 si sa se strice in urmatoarele 7 zile happy

| MaledettoXIV a răspuns:

Da este bun pentru cine nu-si permite unul nou dar intodeauna se gaseste un defect!

| ovidiusk8 a răspuns:

Eu am un laptop second-hand si sunt multumit de el.Pot sa umblu oriunde cu el dar nimeni nu-mi spune nimic! Eu stransesem doar 3000 lei si am zis ca ii pot economisi cumparand un laptop second-hand! Dar ai grija sa nu ti se vanda zgariat major ca sa zic asa si sa nu aibe virusi! Am gasit un om din 10 care iti asigura calitate la laptop, deci sfatul meu este sa stii pe mana cui sa te pui, atat in privinta vanzatorului, cat si a firmei de la care il cumperi!
Sper ca te-am putut ajuta!happy Funda?

| laptopnews explică (pentru ovidiusk8):

Ne bucuram ca ai gasit produsul dorit cu ceva economii! Multumim pentru raspuns! happy

| Adrian01133 a răspuns:

Nu toate sunt bune eu unul nu cred ca un laptop bun se vinde

| laptopnews explică (pentru Adrian01133):

Exista situatii in care se vinde pentru unul mai bun, cu performante mai bune sau pentru alte activitati decat era folosit pana in prezent. De multe ori poate fi vorba doar de uzura morala! happy

| Geoo_1676 a răspuns:

Eu am un laptop de 1 an si sunt foarte multumita de el este HP la mana a 2 si ce daca altii te judeca ca nu-i nou poate unu la mana a 2 e mai ingrijit decat unu nou sper sa te ajut

| laptopnews explică (pentru Geoo_1676):

Sa il folosesti cu drag! Multumim pentru raspuns! happy