| oceanoflove a întrebat:

Ce parere aveti despre laptopul Allview? Ar merge sa-l folosesc pentru lucruri simple gen office, research net, poate un film?

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

E interesant... când e vorba de telefoane sau tablete, Allview e ultima labă trista!
însa pe eMAG văd review-uri destul de bune

totuși țin sa te avertizez că celeron 2 core e FOARTE SLAB!

| flixbuster a răspuns:

Au "doar" 14 modele. Despre care vorbim?

http://www.allview.ro/......ebook.html

| flixbuster a răspuns (pentru oceanoflove):

Asa, si ti-e greu sa citesti review-urile de pe eMAG, sau ce?

| oceanoflove explică (pentru flixbuster):

Am citit reviewurile care sunt aproapte toate pozitive avand in vedere ca s-a tot zis ca e o marca extrem de proasta, dar ma gandesc si eu ca poate avanseaza tinand cont ca e o marca romaneasca si care se vinde si in alte tari europene.

| flixbuster a răspuns (pentru oceanoflove):

Celeron este un procesor slab si foarte slab.

Intel are doua arhitecturi: Core si Atom. Core = optimizare performanta, Atom = optimizare consum. Core este (mult) mai puternic decat Atom. Pe Core gasesti Celeron, Pentium, i3, i5, i7 si i9. Pe Atom gasesti Atom si Celeron. Enumerarile sunt de la cel mai slab la cel mai puternic.

Pentru ca Celeron se suprapune si la Atom si la Core, cele bazate pe Atom au un N la numar - cazul tau este N3350.

Asadar, acel produs are aproape cel mai slab procesor posibil (doar un Atom e mai slab, Allview au si cu Atom daca te uiti in URL-ul dat de mine la inceput cu lista de modele).

Ai vrea un astfel de procesor doar pentru posibila autonomie a bateriei insa pe un produs ieftin nu stiu ce baterie super-ultra-mega durabila si performanta e rezonabil sa te astepti sa gasesti. Ca dovada, pe eMAG zice autonomie 5 ore la modelul tau. Ca idee, un laptop de acum 4 ani cu i7 (procesor puternic) ma tinea la inceput 4 ore si acum 3 ore (din cauza uzurii bateriei).

Mai departe - storage eMMC 64GB - putin si lent.

Ecran 11" cu FullHD 1920x1080 - trebuie sa ii dai scaling 125% - 150% ca altfel nu intelegi nimic din ce scrie. Caz in care e ca si cum ar avea un HD simplu la 1366x768 si ar consuma si mai putin din baterie (sa tii toti pixelii aia aprinsi "costa" curent).

Produsul acesta pare o struto-camila nereusita: este neperformant dar sa zicem ca ai putea trai cu asta pentru o autonomie de 10-12 ore insa nu are asa ceva, are doar autonomia unui laptop normal. Are diagonala mica la ecran dar rezolutie mare inutil si pune presiune pe consum baterie.

Sincer, nu as cumpara asa ceva la acei bani - la jumatate din pret poate ar merita, hai, maxim 750 RON. Exemple:

http://www.cel.ro/......U7PDQpNA-l

http://www.pcgarage.ro/......ack-no-odd

La 1230 RON te apropii "periculos" de mult de un laptop "adevarat", cu performante mid-range care acopera din plin nevoile unui utilizator obisnuit:

http://www.forit.ro/......zard-white

http://www.forit.ro/......-iron-grey

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vrei sa scrii in Word pe asa procesor, apesi acum apare litera peste 1 ora, daca mai apare.