| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre linux in special distri ubuntu? La mine sta degeaba pe hard-disk. Mai usor mi-e sa folosesc windows sau mirco office decat wps office. Pentru ca cu ele m-am obisnuit de mic. Da parca mi-e mila sa-l sterg.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De un an de zile nu mai lucrez cu Windowsul decat in situatii fortuite. Am Linux mint mare.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

De ce?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai am grija virusilor. Computerul merge mai usor.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Din ce an e pc-ul tau? Eu il am din 2009 si merge bine, chiar daca folosesc windows 7. Ai chestii importante pe pc, de aia ti-e frica de hackeri?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa-ti spun anul (cred ca are 3-4 ani) dar are un i3 de 3, 4 Ghz si 8 Gb de RAM. Nu este foarte, foarte dar nici o rasnita.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si, apropo! La Office folosesc asta: http://www.freeoffice.com/en/
Este compatibil si cu Windows si Android.

Bula
| Bula a răspuns:

E doar o chestiune de obisnuinta.
Folosesc Linux Mint pe calculator (cu doar 1 Gb RAM si procesor Intel 2, 66 GHz), merge foarte bine cu Office-ul, precum si cu restul programelor cu care s-a instalat.
Am si Ubuntu pe un laptop vechi, cu configuratie asemanatoare, merge de asemenea fara probleme.

Ambele sunt perfecte pentru lucrul pe internet, office, vizionare filme si poze sau ascultare muzica, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Linuxul nu e pentru utilizatori obisnuiti, linuxul e in principiu pentru programare, retelistica, servere samd

| Salontanul a răspuns (pentru suntserios):

Ideea e cam veche. Linuxul a devenit accesibil si daca eu la varsta mea lucrez pe el, pe voi cei tineri ce va impiedica? Iti trebuie doar putina vointa sa inveti cateva comenzi. In rest, instalarile sunt ca la Windows.