| Catalin0486 a întrebat:

Ce parere aveti despre procesoarele AMD? adica un i7 de 4. 0GHz este +- 1.800 lei iar un AMD de 4. 7GHz este +- 1.200 lei. Sunt perfect constient ca mai mult de jumatate din pret este numele marcii si ca valoarea lor nu este asta, ceea ce poate explica diferenta de pret, dar daca dam la o parte numele, cum sunt de fapt cele doua procesoare?

3 răspunsuri:
| Caddy14 a răspuns:

Pretul dicteaza calitatea.Mai mult nu ai ce zice.AMD-urile is destinate celor care nu isi permit Intel si vor performante asemanatoare pe scurta durata.Eu nu am experiente frumoase cu amd.

| EneCristian a răspuns:

Nu platesti firma la final conteaza numarul de nuclee si cat overcloking amd sunt pentru alt fel de gameri cei cu overcloking sau care nu isi permit Intel.

| sltlp a răspuns:

Nu platesti firma. Bine, cel mult usor usor la Intel. Insa la amd ai procesoare mai slabe, cu multe nuclee. La Intel ai procesoare foarte performante.
Daca la amd cand s-a constatat ca nu e destul de performant, solutia a fost sa adauge mai multe nuclee, la Intel a fost sa optimizeze nucleele deja existente.
Sfat: daca o sa cumperi un pc, asteapta sa vezi noua generatie de la amd zen.