| Jony123 a întrebat:

Ce parere aveti despre procesoarele astea:
1) Intel Pentium Dual-Core E5300 de 2.6 GHz (acesta e procesorul meu actual cu overclok pina la 3.0GHz)
2) Procesor Intel® Pentium® Dual Core E6500 2.93 GHz, socket 775 Box pret 300 Lei...( in caz de se strica procesorul actual sa il iau pe acesta)
Cei care sunt experimentati sa dea raspunsuri adevarate sa arate ca sunt experimentati si poate vor primi si fundita!

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Uite o comparatie de la Intel :)

http://ark.intel.com/Compare.aspx?ids=42805,35300,

Din cate se observa--> viteza, fsb-ul, pretul.
Nu sunt diferente uriase intre cele 2. Daca o sa vrei un inlocuitor candva pentru E5300...mai bine alegi un Core 2 Duo mai bun(ti-as recomanda si i3, dar stiu ca ai socket lga775 pe placa de baza).
De asemenea, E6500 dispunde de tehnologie de virtualizare, dar nu stiu cat ti-ar folosi tie asta...

| rapidist a răspuns:

TU ai un procesor bun, dar e mai bun celalalt.