| Daughter a întrebat:

Ce parere aveti:
merita sa platesti 3000-4000 de lei pe un smartphone?
Argumente pro-contra.

29 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

O afacere super buna ar fi sa-ti cumperi un Oneplus 6T, dai vreo 2500 de lei pe el sau nu stiu exact cat costa pe site-ul oficial, cu 2 luni inainte sa se lanseze Oneplus 7 il vinzi cu 2200 sau depinde cu cat reusesti sa-l dai, mai pui cateva sute de lei si iar ai ultimul telefon si tot asa, dai cam 300 de lei pe an si mereu ai ultimul telefon, asa mi se pare cel mai ok, Oneplus-urile se devalorizeaza foarte putin in primul an fata de telefoanele ce le iei cu 3000-4000 de lei la care peste un an cand le dai nu prea iei mare lucru pe elewinking

| RAY a răspuns:

Contra,nu merita sa dai atatia banii pentru niste chesti de care si un telefon de 1500 de ron le face foarte bine, s7 e la 1400 de ron, merita cumparat sau s8 la 1900 de ron

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu mananci margarina cu paine 10 luni ca sa iti iei telefon atunci merita

| YingYang a răspuns (pentru suntserios):

Suntserios Cel mai real raspuns, merita premiat. laughing

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa existe mai multe motive sa cumpar un telefon la banii mentionati de tine:
-sa am bani sa-l intretin, sa iau accesorii sau sa-l repar daca i-am spart sticla;
-sa nu am obiceiul ca sa schimb telefonul mai des de 4 ani.

| Bondarel99 a răspuns:

Am facut eu greseala sa dau 2000 lei pe un Samsung performant si bla bla si apoi nu puteam sa instalez aplicatii sau sa fac niste poze ca mereu trebuia sa il incarc, avea o mizerie de baterie si apoi am aflat ca asa sunt toate. Pai ce naiba, care mai e riscul sa cumperi telefon scump daca nu poti sa te bucuri de el?

| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Cumva S6? laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru aXy99):

Da, e mai mult o gluma proasta decat un telefon de 2400 lei.
Un J5 e de 1000 de ori mai bun.

| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Si eu am S6 edge, intr-adevar, bateria este foarte mica, iar ecranul QHD consuma foarte mult. Am un amic care se plange mereu de J5-ul lui. Nu stiu ce sa zic. Daca stai mult pe telefon si nu te intereseaza camera, display-ul, procesorul etc., un telefon mai ieftin si mai slab, dar cu o baterie mai buna e mai potrivit.
La S6 edge-ul meu 9% baterie m-a tinut o ora si 40 de minute in care 80% din timp am scris pe el in Samsung notes cu 20% luminozitate.

| Bondarel99 a răspuns (pentru aXy99):

Acum am un iPhone 6 Plus, e doar putin mai ok la capitolul baterie laughing
Chiar caut unul care sa aiba o baterie foarte buna, sa pot sa ma uit la un clip pe YouTube sau sa fac mai multe poze si sa ma tina macar o zi. Ai vreo recomandare?

| Bondarel99 a răspuns (pentru aXy99):

Si in niciun caz nu mai dau 2400 lei pe un telefon laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Doar sa lucrezi cu el ori sa-l iei din curiozitate si sa n-ai ce face cu banii, dar chiar si asa ar ajunge unul la 2000. Nici nu mai zic daca il iei doar pentru Facebook, cu 1000 n-ai avea nici o problema cu el.

| aXy99 a răspuns:

Nu. Il iei peste un an la 2000 sau mai putin.

| gelu1970 a răspuns:

Fiecare iși cheltuiește ceea ce vrea pe un telefon.
Prostia și tâmpenia se plătește.
In ceea ce mă privește nu cred că merită să cheltui atât de mult pe un telefon. Chiar dacă o să ii dai utilitate foarte mare dispozitivului, intotdeauna o să ai alternative mai rezonabile cu aceleași caracteristici, inclusiv mai bune.
Când cheltui pe faimă, reclamă, marcă, nu inseamnă o achiziție ok.
Cugetă bine inainte de a cheltui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pro: niciunul.
Contra: gandeste-te ca daca ti se strica reparatia te costa jumatate din valoarea lui sau pe acolo, ca un telefon scump are si piese scumpe. Cu banii aia iti iei un laptop bun care te tine 10 ani. Sau un aparat foto genial. Telefonul e pentru sunat, si asta poti face si cu unu de 500 sau 1000 de lei.

Am avut de 2000 si nu facea nimic in plus fata de actualul pe care l-am luat cu 500 la oferta laughing.

| Superior a răspuns:

Nu.
Cu un Xiaomi Redmi Note 4 luat la 700 lei acu 5 luni imi fac treaba perfect. Inainte de el aveam un S3 luat din 2014 si tinut pana in 2018, si inca misca bine, serveste ca telefon secundar.

| Bogdan70001 a răspuns:

Depinde cum folosesti tu un telefon.
Daca il folosesti doar pentru Insta, Facebook, Whatsapp sau alte aplicatii de socializare eu zic ca un telefon de 1.000 leu ca XIaomi MI A2 este foarte ok...acumdaca vrei sa arate si bine sa zicem maxim 2.000 (adica sa aiba spate din sticla sa arate si bine etc)
Eu sincer mi-as lua un OnePlus 6T fara nicio ezitare pentru care ABSOLUT TOT ce-mi doresc.Este inovativ, arata EXTREM DE BINE, este FOARTE PUTERNIC, face parte din Android One si flashing-ul etse foarte usor pe acest telefon SI are un pret foarte mic pentru ce ofera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare suficient unul de 1000 de lei

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce tel ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Un Asus Zenfone Zoom care face absolut tot ce am nevoie

| unvecin a răspuns:

Nu.

Pentru că e un obiect ușor de stricat, pierdut, furat. Deci o grijă în plus care să te urmărească în fiecare moment...

Pentru că, în cazul meu, a vorbi la telefon e o ocupație foarte secundară, și reușesc foarte bine cu un telefon ieftin. Pentru fotografii folosesc aparat foto DSLR, iar pentru poze obișnuite merge destul și Samsung-ul meu (Galaxy J1 parcă).

E singurul telefon pe care am dat bani... laughing În zona mea nu e semnal și trebuia să iau unul care să știe de 3G, ca să funcționeze cu Vodafone Semnal Plus (aparatul pe care-l țin în priză și conectat la router). Altfel, poate că jucam Snake și azi și nu știam de net pe mobil. big grin Da, lucrez toată ziua la computer, sunt conectat, dar când e să cheltuiesc prefer să investesc în chestii cu care chiar să produc ceva (gen: tabletă grafică Wacom, accesorii chitară electrică etc.).

Cred că întrebarea pe care mi-aș pune-o ar fi: în cât timp diferența de preț dintre telefonul meu actual și ăla scump de tot aș putea-o recupera folosindu-mă de facilitățile suplimentare pe care mi le oferă noul telefon? Dacă ar dura mai mult de 3 luni, cred că aș spune Nu.

| Kevinn2000 a răspuns:

Păi dacă îl iei să stai pe Youtube / Facebook / messenger / Instagram și aplicații pe care le poate rula un telefon de maxim 1000 de lei, nu se merită să iei unul de 3000-4000 de lei.

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu vezi de ce nu? Pai hai ca iti zic eu | de ce nu |.
In primul rand, poti cumpara un telefon de maxim 1.000-1.500 de lei care sa fie foarte bun, aproape la fel de bun ca cel de 4.000 de lei. Mie unul, sincer, nu mi-ar trebui unul de 4.000 de lei. Am un hwauei P8 lite, cumparat acum 2-3 ani cu 1.000 de lei care acum costa maxim 300 de lei si inca il folosesc, inca merge destul de bine. Acum vine intrebarea. De ce ai da inca vreo 3.000 de lei in + pentru nimic? Doar pentru ca vrei sa vada lumea ce telefon ai tu? N-are nicio relevanta. Nu intr-un telefon scump consta fericirea, fii sigur. Macar daca ai cumpara un telefon de 1.000 de lei si ai avea aproape aceleasi posibilitati de folosinta ca si cel de 4.000 si de restul 3.000 ai cumpara niste alimente de craciun pentru niste familii mai sarace decat tine. Tu ai fii la fel de aproximati la fel de multumit de telefon si familiile carora le-ai facut un cadou de craciun ar fi mai fara griji si mai bucurosi ca au ce manca. Si probabil te-ai simti si tu mai bine ca ai facut niste fapte bune. Sau ai putea sa investesti in altceva acei 3.000 de lei care sa-ti foloseasca mai mult.
Acum este mai clar?

| venividivici2017 a răspuns:

Nu se merita.Am un Note 8 cumparat la o saptamana dupa ce a fost lansat.Pretul era u deva la 4500 Ron, iar acum il iei cu 2800 Ron.Recent mi-am cumparat si un Huawei Mate 20 Pro, astept sa vad cat o sa coste peste un an. Daca vrei ceva care sa tina la pret, cumpara Iphone si in nici un caz Android.Eu sunt pasionat de astea, sper sa nu imi mai cumpar nici un telefon in urmatorii 4 ani!

| Demetrov a răspuns:

Iti spun cu toata sinceritatea ca nu merita, eu am dat pe telefon aproape 1000 de euro cand a aparut si il folosesc doar pentru poze, muzica si conversatii. Ideea principala e ca el merita ( daca ai pentru ce sa il folosesti ). Merita daca esti director, persoana importanta, daca esti un om obisnuit, crede-ma ca nu merita suma asta.

| dororo a răspuns:

Bine inteles ca nu... ce tot atatea fite pe copilasii astea care le cumpara mamica si taticul telefoane performante si se dau mari bogatani ca ce au ei sunt satul de astfel de copii plus ca telefonul il iei doar pentru jocuri/Facebook/insta sau pe ce mai stai... si ce faci? pierzi timpul aiurea asa poti sa-ti iei unu de 1000 lei si poti face aceleasi lucruri -.-

| aandrei1312 a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa-l folosesti... Daca ai o frima sau o afacere si trebuie sa lucrezi foarte mult atunci merita.

| wynter17 a răspuns:

Merita daca iti permiti sa iei acum banii aia si sa ii arunci pe geam, in caz ca nu iti permiti sa faci asta nu merita, pe langa faptul caa un tel la acel pret va fi cel putin jumate cand iese urmatorul(1 an max) mai si platesti pentru brand si sunt sigur ca nu o sa folosesti acel telefon la capacitatea lui maxima, adica si un telefon de 2000 e mai mult ca suficient.

| AlexisLove a răspuns:

Pai daca îți permiți merita! Mai ales că dacă viața mai mult este și mai bun ( părerea mea )