| Saske96 a întrebat:

Ce PC sa-mi i-au, un PC cu i3 4 gb ram ddr3 cu doua placi video fiecare cu un 1gb, sau un Commodore 64? (nu intrebati de ce vreau un commodore 64 singura explicatie e ca le iubesc) si PC-ul cu i3 este 400 lei si commodore 64 ii 650 lei

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e perfect functional si complet, atunci cumpara Commodore!
Este o piesa de muzeu, care valoreaza tot mai mult.

Cu cativa ani in urma IBM a platit 50 mii dolari pentru un IBM PC original, functional, dar abia l-au gasit dupa lungi cautari.

| Saske96 explică (pentru Bula):

Ai dreptate

| Bula a răspuns (pentru Saske96):

Preconizez ca, daca il pastrezi functional, peste 20 ani va avea o valoare incat iti vei putea cumpara o casa frumoasa din pretul luat. Doar trebuie sa-l pastrezi in conditii prielnice.winking

| Saske96 explică (pentru Bula):

Stiu,trebuie sa am multa grije de el si la 1, 2 ani trebuie sa-l curat de galbeneala si praf ca sa arate impecabil

20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia Commodore-ul, vinde-l pe eBay cu cateva mii bune de parai, apoi ia-ti si un PC nou si o clona de Commodore de-asta moderna(https://thec64.com/). happy
P.S. Ia si o carte de gramatica intr timp. Ce e aia "i-au"?

| Dismally a răspuns:

Ia-ti un PC, daca vrei jocuri de Commodore 64 poti folosi un emulator. Pretul la care l-ai gasit tu este prea mare, nu cred ca merita mai mult de 200 lei.

| Saske96 explică (pentru Dismally):

Da dar commodor-ul este destul de rar plus ala care-l vinde sta in acelasi oras ca mine deci ar putea sa-mi dea o reducere

| Dismally a răspuns (pentru Saske96):

E destul de rar la noi, pe vremea aia erau destul de scumpe si gaseai alternative mai ieftine cum ar fi HC sau calculatoarele rusesti. Cauta pe site-urile din exterior si ai sa vezi ca nu este chiar asa de rar sau valoros. In plus Commodore 64 s-ar putea sa il tii doar ca piesa de muzeu, pc-ul il vei folosi.

| Saske96 explică (pentru Dismally):

De ce as tine un commodore ca piesa de muzeu, eu as face jocuri sau programe pe el, m-as juca jocuri si multe altele n-ai de ce sa tii un commodore ca piesa de muzeu

| Dismally a răspuns (pentru Saske96):

Ai folosit pana acum asa ceva? Stii cat dureaza sa instalezi un joc? big grin Asta daca vei gasi casete cu jocuri.

| Bula a răspuns (pentru Dismally):

Si PC-ul va fi invechit peste 5-10 ani.

| Dismally a răspuns (pentru Bula):

Da, dar Commodore are deja vreo 20 de ani, crezi ca va mai functiona inca 5 - 10?

| Bula a răspuns (pentru Dismally):

De ce nu?
Eu am mai multe aparate electronice vechi, chiar si radio de peste 50 ani, in stare perfect functionala.

| Dismally a răspuns (pentru Bula):

Da, pentru ca le pastrezi, nu le folosesti zi de zi. Am si eu destule, am avut si calculatoare vechi, nu Commodore dar din aceeasi perioada, HC si altele doar ca le pastram ca si colectie nu le foloseam.

| Bula a răspuns (pentru Dismally):

Evident.
Periodic trebuie curatate, incercate, ca la muzeu.
Trebuie sa acorzi respect varstnicilor, chiar daca sunt "doar" obiecte.

| Saske96 explică (pentru Dismally):

Da,dar poti sa inlocuiesti orice piesa, trebbuie numai sa le gasesti

| Dismally a răspuns (pentru Saske96):

Are cutia originala de asta este mai scump, cauta unul fara cutie, vei gasi mult mai ieftin.

| Saske96 explică:

Sau*