| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Ce placa audio foarte buna imi recomandați pentru muzica si gaming? Sa fie una internă și sa fie potrivita pentru un sistem audio 2.0 performant, dar sa nu fie la un pret super mare

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Defineste "pret super mare".

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru CM7YRE):

Adică să fie la un raport calitate pret bun, sa nu sară peste 800 de lei

| CM7YRE a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Conteaza si alte criterii; sa nu sara de 800 lei, plus subiectivitate, poti sa survolezi intre Xonar, Sound Blaster, chiar un Senheiser sau un Strix.

| NLS a răspuns:

Ca sa fie totul clar,
nu te grabi sa arunci banii pe o placa de sunet daca iti cumperi un sistem la intamplare (nu va folosi la nimic sa dai banii pe un Genius si sa iti iei placa de sunet "scumpa" in speranta ca vei avea alta experienta auditiva).

In ziua de azi placa de sunet si sisteme Stereo (2.0) isi cumpara in general audiofilii si atat, (adica exclusiv pentru ascultat muzica la alt nivel, cu niste monitoare de studio de calitate, active SAU pasive+amp.)

Pentru jocuri (acelea unde conteaza mult directia din care auzi sunetul, adica shooter, survivor,...) se recomanda un sistem 5.1.

Daca folosesti placa de sunet sau nu, pentru jocuri e mai putin important, (caci nu multe au sunet compresat lossless).
Pentru jocuri mai noi se folosesc mai nou formatele AAC sau OGG, midi, si multe alte variatii, toate ofera o calitate medie a sunetului, lipsesc frecvente...etc

Si ca o incheiere: exista persoane care fac imediat diferenta intre un MP3 la 192kpbs si un FLAC (circa 900-1100 kpbs)
la fel cum exista persoane care nu fac diferenta.
Testul se face pe un sistem audio de calitate, nu pe un Myria cu 300 de RON.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru NLS):

Vreau sa imi iau un edifier r2730db sau un Logitech z906

| NLS a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Z906 costa 1500-1600ron, momentan sunt 1300 la reducere pe eMAG

Iar SH nu prea știi ce cumperi, ar trebui sa ți l dea sa îl testezi măcar 2 zile, ceea ce nu face nimeni, decat un prieten sau când cumperi de la un vecin.