| xtr3m33ff3ct a întrebat:

Ce placa de baza imi recomandati pentru Amd fx 8350 4. 0ghz?
Imi pare rau ca pun atatea intrebari!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stop opreste-te, da am destule sugestii, si va bag ceva la astia care va bagati peste altul, fara macar de a stii ma sau fara macar de a cunoaste ce fa, c ce lucrez, in ce domeniu, daca nu faci prelucrari video si chestii mai mari, doar gammer, iti recomand asa.
http://www.emag.ro/......EFMVTBBBM/
http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/
eu am luat o placa video mai buna deoarece am nevoie de foarte multe resurse, am luat niste componente putin peste masura, dar daca este nevoie., ce sa faci?

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare, deoarece am achizitionat cam identic procesorul ca al tau, si marti imi vine, doar procesorul il achizitionezi ca sa stiu?

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Nu... vreau sa cumpar si procesorul si o placa de baza buna care sa suporte procesorul

| xtr3m33ff3ct explică:

Nu pot sa zic un pret pentru ca sunt in Italia si preturile sunt mai mici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

De aceea te-am intrebat, doar procesor, nu si rami sau alte chestii? adica eu iti dau placa de baza, ca sa iti mearga acest procesor ca este socket am3+ dar ai rami dd3? au placa video pci socket x16? aia te intreb, doar procesor achizitionezi, ca ma tem, ca daca nu ai rami dd3 si componente mai noi, degeaba achizitionezi doar procesor si placa de baza!

| Goldenboy97 a răspuns:

Eu as alege placa asta: Asus M5A97 R2.0
Suporta 32GB RAM DDR3, Frecventa maxima 2133
Cip retea si sunet de la realtek
Suporta AMD Quad CrossFireX
USB 3.0
E buna placa, acum tu decizi.

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Am rami ddr3 4gb
Placa video 3.0 x16 (merge si pe x16)
Hard am (500 gb)
Sursa am 550 watt
Dvd rw am
Unitate ( carcasta) am
Monitor am rezolutie (1366x768)
Periferice (mouse, tastatura etc...) am
Mie-mi trebuie o placa de baza, un procesor si o placa video
Eu m-am gadit sa cumpar o placa video laca video Sapphire Radeon HD7770 GHz Edition Vapor-X OC 1GB DDR5 128-bit... Daca ai vreo sugestie...

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Ce buget ai pentru ea? poti alege una de aici http://www.pcgarage.ro/......sloturi-4/
Nu ma refer sa cumperi de aici, doar sa iti alegi un model(toate suporta procesorul tau) si o cumperi de unde vrei!
Personal prefer Asus sau GigaByte.

| Me2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca gtx 650 e sub hd 7770

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Me2):

Eu nu am zis nimic, ca este sau nu, ma refer pretul. asa ii recomand ce mi-am achizitionat eu. adica:
http://www.emag.ro/......DN94XBBBM/
Si placa de baza tot aceea de mai sus, mi se pare una buna. daca ai ceva de adaugat itexpert, chiar te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Me2):

Hai nu zau, hd 7770 ia uita-te ma mai bine, tu ce e mai bun la a mea sau la a lui omul asta, expertulewinkingzi-mi ce are aia a omului asta fata de mine?

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Gtx 650 2gb gddr5 e mai buna ca hd 7770 1gb gddr5
Gtx are 2gb hd7770 are doar 1 gb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Asta stiam, dar uite ce comentariu are expert asta, urasc. astia ca el care se dau drept ce nu sunt.
Ma rog eu ti-am spus ce voiam sa achizitionez, mi se parea foarte buna placa, dar mie nu imi era intru totul defolos deoarece imi trebuia bus-ul mai mare si mai calumea. pentru ce fac eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Parerea mea este ca nu, nu suficient de buna SATA 3 din parti, iar la memorie maxima doar 16 ehe. rata de transfer la sata mb/sec where is? flash rom la a mea este de 2x32 la a ta doar 16, si nu inteleg de ce dumnezeu este asa de scumpa asta a ta. nu vad ce are mai nou ca a mea laughing, nu ti-o recomand.

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult pentru ajutor...Am vazut ca placa care mi-ai aratat-o e de 2-3 ori mai buna ca aia care voiam sa o cumpar si e mai ieftina...

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Imi poti spune care e cel mai bun procesor suportat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Eu ti-l recomand pe al meu ce am cumparat eu, initial am vrut sa ma duc pe un i7 extreme, dar nu se merita, parerea mea, asa ca am optat pe un amd:
http://www.emag.ro/......ESK4KBBBM/ ti-l recomand;)

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Nu il suporta placa de bazacrying Ai alta sugestie?

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Me2):

Gtx 650 de 2 gb nu de 1

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Ce placa de baza ai?

| xtr3m33ff3ct explică:

Nu imi suporta procesorul fx-8350...Tu ce placa de baza ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Lol ba se poate o am identica e am3+ ca si procesorul de ti l-am lasat, compatibilitate 100% lol?

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat pe forumuri si scrie ca il suporta
http://www.tomshardware.co.uk/forum/330067-30-gigabyte-970a-8350

| xtr3m33ff3ct explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate chair daca nu e in lista il suporta http://www.ebay.com/......0941882442

| xtr3m33ff3ct explică:

Iti multumesc pentru tot!
Esti tare!

| sltlp a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Salut. Am vazut ca ai experienta cu placile video, si cu alesul unor placi video. Poate ma ajuti si pe mine, si sa imi zici care placa video e mai buna. Cea de 4 gb de mai jos sau cea cu 2gb? Eu cred ca e cea de 4gb. Tu ce zici? Oare sa fie gresit pretul?
cea de 4gb: http://bit.ly/12VY6je
cea de 2gb: http://bit.ly/179Lp5r
Multumesc mult pentru ajutor*.

| xtr3m33ff3ct explică (pentru sltlp):

Nu e gresit pretul...e o diferenta intre ddr3 si gddr5
Gddr5 e technologie mai noua(merge mai bine ca ddr3)
http://www.hwcompare.com/14633/geforce-gt-640-ddr3-vs-geforce-gtx-770/
aici sunt acele 2 placi dar amandoua sunt de 2gb
Gddr5 e mai buna
Eu as cumpara gddr5! Sper ca te-am ajutat!

| sltlp a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Dar aici: ambele au ddr5:
http://www.pcgarage.ro/......384-bit-6/
si
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
Una are 3 gb, una 4gb. E mai buna oare cea de 4gb?
mersi de ajutor*.