| KingOfShadow a întrebat:

Ce placa video imi recomandati cam la vreo 350 - 400 - 450 ron? Una pe care sa mearga jocurile gen assasins cred 2, nfs world, aion, darksiders, fifa ( toate ), league of legends, daca se poate si deux es human revolution ceva care sa mearga la aproape sau chiar la toate jocurile astea? mai multe tipuri va rog pentru c ala magazin nu are orice

Răspuns Câştigător
| andrei1axxx1 a răspuns:

Sa te incadrezi in buget eu iti propun urmatoarele:

Radeon HD6670 - 379 lei

Radeon HD 6770 - 400 lei (are cu 800MHz frecventa memoriei mai mica decat cea indicata de Murrdock, dar este se incadreaza in bugetul tau si este foarte buna).

GeForce GTX450 - 400 lei (am pus si Nvidia sa nu fie doar AMD )

Decizia finala tu o ai111

13 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca poti sa mai pui 30 de lei in plus ti-as recomanda placa asta http://www.emag.ro/......ENJVKBBBM/

Dar tine minte ca daca joci la rezolutie de 1920x1080 nu ai sanse sa duci fluent un joc precum crysis 3 nici cu o placa mai scumpa decat aia.

Daca joci la rezolutii mai mici esti ok.

| KodrutZ a răspuns (pentru Nickname1890):

Cu exceptia ta si a lui Andrei, cam toti care au dat sfaturi pe aici sint cretini atroce. Auzi tu, ii trebuie "placa de 2GB" sau "Nvidia geforce", ptiu, drace! Bine, ai ales cam prost palitul ala, un pic mai ieftina si cu frecventa mai mare era asta - http://www.emag.ro/......ED3RKBBBM/
In alta ordine de idei, pentru sistemul si bugetul specificat as merge cu asta - http://www.emag.ro/......EV8DKBBBM/ (stiu ca e usor mai scumpa decit bugetul, dar primesti un cupon de 10% din valoarea placii pe care poti dupa aia sa il vinzi/folosesti si ajungi la un pret foarte cinstit).

| Nickname1890 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu am ales Palitul in mod special... nu am stat sa le studiez. Ideea este ca gtx650 este o placa buna, dar intr-adevar in palit parca nu prea am nici eu mare incredere.

Si dupa niste documentari mai amanuntite am vazut si eu ca hd7770 este un pic peste gtx 650 deci este o varianta buna daca iti permite bugetul. Parerea mea e sa nu te zgarcesti la placa video... mai bine mai tai din bugetul de placabaza/ram altele si bagi mai mult la placa video.

Iar tu KingofShadow... parerea mea este ca ce ai facut tu, sa intrebi aici ce placa video iti recomandam, este o prostie pentru ca majoritatea nu stiu despre ce vorbesc. Mai bine intrebai pe forum.computergames.ro sau cel mai bine overclock.net, acolo chiar sunt oameni care stiu ce vorbesc.

| RadikalGamer a răspuns:

Pai pentru ce iti trebuie tie, una de 1GB: http://www.cel.ro/......profile-l/

Poti lua si pe 128 de biti: http://www.cel.ro/......8bit-v2-l/

Daca habar nu ai pentru ce sunt placile pe 64, 128, 256 sau mai multi biti, am sa-ti explic. Imagineaza-ti o autostrada, daca placa video e pe 1 bit, are o singura banda, deci trec putine masini. Pe 64 de biti, are 64 de benzi, deci trec destul de multe masini (date). Daca e pe 128 de biti are 128 de benzi, deci trecc enorm de multe masini, se misca mult mai repede, se vede mult mai frumos.

| MaskedMan a răspuns:

Amazing! I just got 3500 RP code for totally FREE! Come and download code too

>> http://RiotPoint.eu/

| pribegl a răspuns:

1.Cauta pe net un site unde preturile sunt cele mai convenabile
2.Radeon sunt foarte bune si la preturi mici la 400 iti iei cv foarte bun

| KingOfShadow explică:

Am uitat sa mentionez 3gb ram procesor 7550 dual-core 2. 5mhz, (nu stiu daca conteaza)

| DeyCj a răspuns (pentru KingOfShadow):

Contează.Și conmtează și ce slot ai la placa de bază(AGP, PCI-E x16, etc).Așa în mare ar fi ceva de genul, presupunând că placa de bază are slot PCI-E:
http://www.vexio.ro/......bit_P25400
Cu tot cu transport te încadrezi în 450 lei.Succes

| KingOfShadow explică:

Si la placa asta care mi-ai propuso ar merge cam tot ce a mmentionat sus?

| KingOfShadow explică:

Pai player3man cam cat ar costa una de 128? sau mai putin 64 ca asta ma intereseaza mai mult

| davidstan a răspuns:

Iti trebuie una de 2gb.

| darkman47 a răspuns:

NVidia geforce