| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Ce placa video imi reomandati pentru placa de baza Dell 0t568r, am un i5 650 3.2 ghz, 8 gb ram si un gtx 680 2gb, as vrea sa fac un upgrade la placa video, ce mi ati recomanda? dau funda happy

Răspuns Câştigător
| StefanE2019 a răspuns:

Tot slab pentru cerintele si standardele actuale (ma refer la jocuri), dar i7 860 se va impaca mai bine cu un GTX 1060

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Punand o placa video mai performanta vei avea de a face cu efectul denumit bottleneck, adica pe scurt PC acela va avea procesorul atat de slab incat, daca vom adauga o placa video performanta vom face mai mult rau intregului sistem pentru că datele cerute de placa video nu vor putea fi receptionate de procesor.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru Simpatic):

Pai vreau sa schimb și procesorul, sa pun un i7 860

| StefanE2019 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Tot slab pentru cerintele si standardele actuale (ma refer la jocuri), dar i7 860 se va impaca mai bine cu un GTX 1060

| NLS a răspuns:

Nu castigi apoape NIMIC punand o placa video mai puternica pe acel procesor.
Ai putea pune GTX 1060 daca vrei sa investesti in ceva mai de viitor, insa momentan nu o sa observi o diferenta semnificativa.
Procesorul e slab, avand doar 2 nuclee, si frecventa maxima ce nu depaseste 3. 4GHz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gtx 1050 ti

| StefanE2019 a răspuns:

Pune un Radeon RX580/570/480 sau GTX 1650. Dar asta în cazul în care ai de gând să îți upgradezi și procesorul cât de curând, altfel nu.