| xGamerZ212 a întrebat:

Ce placa video pana in 200-250 lei pot sa pun pe un i3 550 cu 8gb ram?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Noua nu merita nici una. SH, ai ceva optiuni interesante. Depinde si de sursa...

| Wr3nch a răspuns:

Procesorul si ram-ul is irelevante in cazul asta, depinde ce placa de baza ai.

| Bizon95 a răspuns:

Placa de baza conteaza mai mult decat procesorul si memoria
totusi am cautat proc-ul ala si vad ca suporta maxim pcie 16x 2.0
asa ca astea: ar TREBUI sa mearga:
https://www.emag.ro/......ricedesc/c
eventual poti sa scoti limitarea de ddr5 si sa vezi si pe ddr3, o sa vezi mult mai multe produse

| GPA a răspuns:

Ține de placa de bază și vei folosi placa video la capacitate maximă pe acel procesor : https://www.forit.ro/......r5-64-bit/

Este pcie 2.0, deci nu este cazul să existe probleme de compatibilitate cu orice placă de bază de după 2006. Procesorul suportă Pcie 2.0, placa de bază la fel, luând în considerare generația procesorului și socket-ul 1156. Dacă ar fi fost o placa video pe 3.0 ar fi fost ștrangulată lățimea de bandă, n-ai fi folosit-o cu randament de 99%-100%.

| OmObisnuit a răspuns:

Gtx 660