| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Ce placi video ar merge pe placa de baza HP 1497, am un i3 2100, 4gb ram si vreau o placa video ok, ce placa video mi ati recomanda?

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Daca e din ala culcat trebuie sa cumperi low profile, precum https://bit.ly/2Y2yjeh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gt 1030

| NLS a răspuns:

GT 1030, sau mai bine o GTX 650.
Dar, e valabil ce a zis Frank51: daca unitatea sta intinsa pe birou ( si nu e Tower), poate adaposti doar placi cu profil ingust (low profile)

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Crezi ca merge 650 pe placa asta?

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Nu, nu, unitatea sta normal ca orice unitate

| NLS a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Garantat, am la taica-meu un G2020 (mai nou a fost inlocuita platforma cu G3258, dar fara OC) cu GTX 650 (cumparata SH).
Si tot 4GB DDR 3.

Duce la limita decentei WOT pe FullHD,
duce perfect LOL,
decent ETS2 si Ring of Elysium,
iar in CS Go am peste 60 de cadre constant, daca pun pe mediu.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Pai și merg ambele versiuni? adică și de 1gb și de 2?

| NLS a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Da, eu am versiunea cu 2GB, de la ASus

https://cpu.userbenchmark.com/....../2434vsm41

G3258 e doar putin mai rapid decat al tau, cu vreo 10%...

In plus, jocurile folosesc aproximativ 70% puterea placii video (exceptie CSGo, care are nevoie si de procesor in egala măsură ).
Obligatoriu 2 GB VRAM daca vrei sa joci ceva acceptabil cu sistemul acela.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Zic sa nu o iau degeaba, mi se pare cam buna gtx 650 pentru HP 1497, e cam veche placa de baza și mna

| Frank51 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Poti lua orice pana in 650Ti, adica
550Ti
650Ti
eu as merge pe varianta cea mai ieftina.

| NLS a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Daca iei gt 1030, nu o sa folosesti la maxim procesorul in multe jocuri.

Garantat GTX 650 cu 2GB face o echipa foarte buna cu el.

Pe Google o sa gasesti mai multe rezultate ce puncteaza 1030, gtx750ti, si chiar gtx 1050,

insa gtx 1050 e cam puternica dupa parerea mea, nu e deloc ce trebuie pentru 2100, va sta degeaba.

Originally Answered: What is the best GPU to couple with Intel i3 2100 LGA 1155 socket? gt 1030 or used 750ti if you're using a 4:3/5:4 monitor. or gtx 1050/1050ti if you're using 16:9 monitor.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Chestia este ca din cate vad gtx 650 l are pci express 3.0 si placa de baza pe care o am are pci express 2.0 si mna, teoretic nu ar merge dupa pci express

| NLS a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Merge foarte bine, fizic sunt "backwards compatible", iar din punct de vedere al transferului (latimii de banda) e totuna.
Poate iesi chiar mai castigat cu o placa ce are PCIex 3.0, pentru ca foloseste capacitatea maxima a standardului 2.0 permis de placa de baza.

In timp ce daca pui o placa mai slaba si cu standard 2.0, ce nu atinge maximul latimii de banda permis de standardul 2.0, iesi in pierdere.

Si daca se intampla invers - e acelasi lucru:
adica daca ai pune o placa video cu PCIex 2.0 pe o placa de baza cu 3.0, placa video ar functiona doar ca orice placa cu PCIex 2.0.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Inteleg,multumesc multttt