| deniidenisa156 a întrebat:

Ce pot face sa mi se auda in castile de la telefon si in laptop?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu poți. Diferă mufele.Chiar dacă sunt de aceleași mărimi(3, 5 mm), diferă însă construcția lor.La cele de telefon este și acea ieșire pentru microfon pe când la cele standar de laptop, walkman, etc nu există acea ieșre.la fel nici mufa audio din laptop, nu este prevăzută din construție cu așa ceva.succes

| deniidenisa156 explică (pentru DeyCj):

Dar am avut un alt laptop, si a mers la ala si asta e ciudat bine e si din Italia si are mai multe functii dar totusi.

| DeyCj a răspuns (pentru deniidenisa156):

Depinde de model, e drept. Unele modele au o singură mufă ce este și pentru microfon și pentru căști, de asta probabil a functionat pe cel vechi.

| ombladon a răspuns (pentru DeyCj):

Mufele jack 3, 5mm tata care au si microfon, le poti folosi cu o mufa jack 3, 5mm mama normala.

| DeyCj a răspuns (pentru ombladon):

Eu din câte am încercat o ieșit pe dos.Probabil că la unele modele să fie așa.Cel puțin la al meu nu funcționează numai dacă introduc parțial mufa(chiar cât să facă contact pe ce trebuie, exclus microfon), dar ăste e artificiu ce ar cam duce la deterorarea mufei mamă.

| DeyCj a răspuns (pentru ombladon):

App.
Sper să mă scuze deniidenisa156
.Am văzut ca te pricepi la chestii de electronică.Dă-mi o idee cum aș putea consrui un tester de putere (wați) pentru sursele de alimentare/transformatoare.Nu de alta dar prefer ceva mai de doane-ajuta decât metodele „băbești" cu ampermetru și sau becuri de mașină.
Ms anticipat.

| ombladon a răspuns (pentru DeyCj):

La alimentatoare ar trebui sa scrie pe ele puterea maxima.La transformatoare, poti afla puterea, cunoscand sectiunea tolelor si grosimea sarmei cu care este bobinat.

| DeyCj a răspuns (pentru ombladon):

Ok.mersi mult.