| Drc_Onutza_1994 a întrebat:

Ce pot să aleg între Apple sau Android? Nu știu ce să aleg între ele. Sunt nesigură în legătură cu acest subiect. Promit că ofer o fundița. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Android, vei face aceleasi lucruri ca si cu IOS la jumatate de pret.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca ai nevoie musai in scopuri lucrative (acces remote cu aplicatie disponibila doar pe iOS, testat site-uri etc) SAU daca te simti un utilizator extrem de idiot, go Apple. Altfel, Android.

| vladutcornel a răspuns:

Pe Android găsești telefoane (sau tablete) mult mai ieftine care fac cam tot ce pot telefoanele (sau tabletele) de la Apple.
Cei care fac aplicații, de multe ori încearcă să facă pentru ambele. Totuși, iOS (Apple) are niște limitări. Pe Android, poți găsi aplicații pentru orice, de multe ori gratuite, dar asta înseamnă și că e mai ușor să instalezi ceva care îți nenorocește telefonul.

Eu, personal, folosesc Android, pentru că știu să mă descurc în caz că se întâmplă ceva și prefer să dau aproximativ 2000 de lei pe un telefon nou și decent, decât aceeași sumă pe un telefon vachi și depășit sau 3-4-5000 de lei pe un telefon de ultimă generație, căruia nu pot decât să îi schimb fundalul și să îi pun o husă.

Pentru un utilizator fără prea multe pretenții și pentru care prețul nu e așa important, sau care vrea ca toate aplicațiile să funcționeze perfect (cel puțin un an, până Apple lansează următoarea generație), iPhone este o soluție

| Sellak a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu am nimic cu opinia ta, dar vreau sa stiu de ce spui ca utilizatorii produselor Apple sunt idioti.

| KodrutZ a răspuns (pentru Sellak):

Am zis ca fie il folosesc in mod profesional, fie sunt idioti. Vezi ce popular e Apple in US sau si la noi cum toti manelistii viseaza aifon. Fata de Android, e ceva mai greu sa il dai peste cap si - teoretic - mai usor de folosit. A, da, si sa nu uitam ca daca la Google ai destule aplicatii moca samd, Apple e un sistem de operare gandit in primul rand pentru a mulge bani de la fraieri.

| KodrutZ a răspuns (pentru vladutcornel):

Cu ~1000 RON gasesti telefoane tzitza de mitza cu Android. Deja la 2000+ discutam de flagshipuri.

| Sellak a răspuns (pentru KodrutZ):

Sincer ai dreptate. Toti cocalarii au aifon ca e smecher si dau dovada ca au bani. Dar nu ii baga pe toti in aceeasi oala. Eu sincer sunt mult mai multumit de IOS decat de Andoid.Si sincer nu ma consider un idiot, nu am trecut la IOS deoarece " esti smecher pentru ca ia aifon" si sincer recomand IOS-ul in locul la Android, parerea mea.

| KodrutZ a răspuns (pentru Sellak):

Pai gandeste-te de ce il recomanzi. Te gandesti un pic la corelatia intre puterea de cumparare si faptul ca la noi mai toti folosesc aifoane sparte? Sparte ca soft ma refer. Cum ziceam, iOS e unealta de muls fraieru'. Desigur, poti sa il folosesti si cu cap, dar fara abonament de date esti cam in plop, iar la noi inca e bine pe partea asta. Legat de desteptfoane, peste 90% dintre utilizatori nu le folosesc nici macar pentru 25% din ce pot ele sa faca. Uite, eu am un ZTE Open C cu Firefox OS pe el. De virusat nu se viruseaza ca OS-ul e dubios (si l-au si legat de gard de curand, dar asta e alta poveste). Are GPS, pot sa verific un mail, pot sa ma dau pe FB, pot chiar sa fac si poze descifrabile (vreo 2-3 MP camera, zoom fix), fara net ma tine bateria vreo 4-5 zile chiar si mai mult. Acum inca mai gasesti noi Open C-uri pe amazon/ebay, undeva pe la 60-70 de dolari. Cine zice ca are nevoie de mai mult, fie face bani cu telefonul/are nevoie musai sa se conecteze remote la vreun VPN sau alte chestii unde conteaza sa ai mai mult de dual core si 512 MB de ram, fie e un mofturos trendinez. P.S. Pot sa ma duc si maine sa imi iau Galaxy S7 sau iPhone 6S, problema nu e ca nu mi-as permite si mor ca au altii, dar... de ce? Apropos, Galaxy S7 Edge in teste la un prieten care lucreaza la un oarecare retailer, s-a zgariat display-ul de la husa ORIGINALA in care era. Eu la ZTE Open C nu am folie, nu am husa, il am de vreun an jumate' si nu are nici pe draq. L-a frecat/scapat inclusiv fiica-mea...

| vladutcornel a răspuns (pentru KodrutZ):

Dacă vorbim de iPhone, vorbim de flagship-uri. Aproape toate telefoanele Apple au fost considerate flagship-uri (singura excepție care îmi vine în minte este 5C).
Funcții precum cititor de amprentă, filmare 2860p, nu prea găsești sub 2000 de lei. Cu astea se compară telefoanele de la Apple.

Eu nu mă grăbesc să înjur și să fac bâză de Apple și utilizatorii săi. M-am învățat minte când am trecut de la PC la Mac și chiar mi-a plăcut.
iOS nu îți dă prea multe bătăi de cap. De exemplu, eu am trecut prin zeci de launchere, configurări până să găsesc combinația perfectă pentru mine. În schimb, la iOS ai același Home-screen ca toți ceilalți utilizatori, Dacă nu îți place ceva... ghinion. Ca să îți confirm teoria cu idioții, nu trebuie să îți consumi creierii prea mult ca să folosești un iPhone.

| KodrutZ a răspuns (pentru vladutcornel):

Xiaomi, OnePlus, si altii. Jos palaria cu buget de bun simt. Lol, da, fix ce ziceam si eu. Se aplica si la Mac OS X treaba cu folositul, dar in ambele cazuri iti trebuie o gasca de creier ca sa le faci sa arate/sa se simta cum vrei tu, nu cum vor ei. Am avut de-a face cu Mac OS X o perioada la servici si e foarte ok, atata vreme cat iti bagi minutele in el si dezactivezi toate prostiile care te incurca.

| vladutcornel a răspuns (pentru KodrutZ):

Unii poate nu vor să își stoarcă creierii (uneori în cantitate limitată, alteori folosiți în alte scopuri) pentru a face telefonul să arate și să se simtă cum vor ei.
Ei sunt clienți Apple pentru că iOS și Mac OS 10 arată mai bine și sunt mai ușor de folosit decât Android și Windows nepersonalizate.

Mie, în schimb, îmi place să încerc diferite chestii, să apăs butoane, să trag de slidere până arată cum îmi place. De asta, OnePlus One mi-a plăcut cel mai mult.

Înainte să îmi cumpăr Mac, mă gândeam că e prea scump și nu își merită banii. Mă gândeam că orice pot să fac pe Mac OS 10, pot să fac și pe Linux, ceea ce e teoretic adevărat. Dar în practică, mi-am dat seama că nu mă deranjează cum arată și chiar îmi place cum funcționează.
Sentimentele mele față de iOS sunt asemănătoare cu cele de dinainte să cumpăr Mac: iPhone-urile sunt prea scumpe și am impresia că tot ce pot să fac pe iOS, pot și pe Android.
Dar acum îmi rezerv o urmă de îndoială pentru când reușesc să cumpăr un iPhone (Prefer unul nou, cel puțin cu 64 GB, dar 4000 de lei e cam mult și nu vreau să fac credit)

| KodrutZ a răspuns (pentru vladutcornel):

Si mai distractiv e sa dai 4000 RON si sa iti crape in vreo doi ani... ca stiu destule cazuri de genul. Pe de alta parte, primele doua generatii erau facute cu simt de raspundere. Ca si iPod-urile, de altfel.