| Ralucaღ a întrebat:

Ce pot sa fac daca pe PC îmi apare doar imaginea de start și nu pot intra in bios. Se aude un tiuit când apăs pe taste.

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Ia-o pe pasi.
In primul rand, ce ar trebui sa reprezinte "imaginea de start"? Primul ecran din booting, cu total memory scan si toate cele, sau apuca sa arate mesajul de start/welcome in windows?

Apoi, tiuitul se poate auzi din mai multe motive. De obicei cand o componenta e defecta sau lipseste bios-ul incepe sa "tiuie", un semnal de cateva bip-uri de fiecare data cand deschizi pc-ul, fiecare semnal avand o semnificatie.
Cea mai comuna e problema cu ramii sau cu praful, dar ma indoiesc.

Daca se aud 4 bip-uri scurte e de la rami, incearca oricum sa desfaci carcasa (asta daca nu ai pc in garantie, lucru de care din nou, ma indoiesc) si sa scoti ramii si sa ii pui la loc.

Asta poate fi una din probleme, daca se incarca totusi doar primul ecran din boot, arata "total memorylove struck mb" si dupa ramane asa poate fi de la un floppy-disk sau cd/dvd-writer care nu e conectat bine sau chiar deloc si iti zice "Press F1 to skip/continue..."

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Resetezi biosul

| Ralucaღ explică (pentru RAY):

Cum, daca nu mă lăsa să intru în el?

| MiHaiPeLoiU a răspuns (pentru Ralucaღ):

Pe placa de bază e un fel de baterie rotundă...foarte mică. O scoți si o pui la loc. Totul va merge apoi perfect

| NLS a răspuns (pentru Ralucaღ):

Biosul nu se reseteaza dinauntrul lui.
1. Daca e PC, il opresti! scotandu-l din priza, apoi il pornesti sa iasa curentul ce ramane prin condensatori si alte componente electronice.
2. desfaci carcasa, si pe placa de baza, exista undeva, prin apropierea bateriei (o baterie pastila, ca cea de la unele ceasuri)
un jumper cu 3 pozitii...ca in poza urmatoare (in prima poza, bateria e in dreapta pozei, se vede foarte putin din ea)

https://www.google.de/......ps?/search

3. Il muti in pozitia cealalta, scoti si bateria...
4. incerci sa pornesti calculatorul, insisti de vreo cateva ori, tinand butonul de Power apasat macar 10-12 secunde (maxim 18-20)
5. Opresti calculatorul, scotandu-l din priza, si nu uiti sa il mai pornesti odata!
6. pui bateria la loc, la fel si jumperul pe care l-ai mutat inainte. Pui carcasa la loc, si pornesti PC-ul. Daca a avut parola pe bIOS, acum nu ar mai trebui sa aiba.

https://neosmart.net/wiki/reset-bios-cmos/
(sunt prezentate 3 metode, din care ultimele 2 te intereseaza pe tine, daca BIOSul e blocat (nu ai acces la el))
**************************************************
Da esti sigura ca folosesti tasta corecta pentru intrare in BIOS?
In general e tasta Delete, dar nu la toate Biosurile e la fel.

| xSega a răspuns:

Încearcă să scoti ramii si sa il pornești cu câte unul pe rand, să vezi dacă este vreunul dintre ei defect