| SkateFunk a întrebat:

Ce preferati pentru gaming, PC sau Laptop?

Ma refer strict in perioada asta!
Care, dupa cum probabil stiti, de cand cu COVIDELU-20 a explodat piata de minare pe GPU pentru criptomonede si placile se vand ca painea rece, vorba aia.
Mai toate placile video bune, noi, de ultima generatie, sunt out of sock by companies who had minig farms ma rog, ideeea e ca placile video pentru desktop se iau scump in perioada asta din cauza rigurilor pentru minat. Off...sad
Iar pentru un PC modest de gaming iti trebuie cel putin un 4GB 192bit minim zic eu.

Laptopurile gaming se stiu ca sunt scumpe, de fapt erau mai scumpe ca si compnente, dar acum sunt la fel, DE FAPT PC-urile sunt mai scumpe, doar din cauza unei componente, placii video, mda trist.

Bine multi vor zice ca, e oricum nu se compara ca performanta,, glumesti nu? Cei care au atat laptop cat si PC gaming de ultima generatie gen 9, 10, 11 ma rog, lasand spec, ma gandesc ca au observat diferenta care nu este vai de mine cine stie ce, la video ma refer.
Eu singurul dezavantaj ce il vad la un laptop este partea de accesibilitate hardware (adica nu il poti manevra, desface si inlocui parti asa usor) si cea mai importanta este partea de racire. cooling, ventilatie. Da, asta ar fi cel mai important punct, minus, chiar daca folosesti stand cooler, stiti si voi ca nu prea face cine stie ce treaba, dar se pare ca unele laptopuri nu se mai incalzesc atat de tare, ca generatiile trecute, ciudat, desi e bine.

Daca am compara plusurile si minusurile incluzand si pretul, aman2 ar ajunge cam la egal acum, insa probabil ca si pret laptopul ar invinge, poate nu toti sunteti de acord cu asta, si va inteleg, va respect opinia, dar eu asa vad.

Plusuri PC...pai na performanta si un airflow mai bun ceea ce din nou tot performanta o sustine, insa ca sa iei un pc bunicel, te costa, din cauza placii video cum am mai zis.

Laptop plusuri:
1. Este portabil,
2. Are incluse deja in el: ecran, tastatura, touchpad, chiar si touchscreen unele ultraportabile si cel mai important, bateria, care na unii o sa ziceti, eee pai oricum nu tine cine stie ce si il tin oricum tot la curent mereu, pai da, dar il port cu mine sau, pnm, sau "in caz ca se ia curentul" ce faci?laughing, nu ca ar trebui sa gandim in felul asta dar da.

Acum, nu ca am folosi majoritatea care sunt pe gaming nu folosesc tocuhpadul si probabil nici tastatura sau ecranul, ci au periferice conectate la acesta, cum am si eu de exemplu laughing.
Dar sunt genul care, daca vine o catastrofa sau nu stiu trebuie sa plec undeva departe si vreau sa iau PC-ul cu mine unde il bag? Ca in ghiozdan nu incape si sa umplu un geamantan pentru pc mi se pare cam... asa in schimb laptopul il iei cu tine unde vrei si te joci sau na.

Apropo Stiati ca unele PC-uri pintre care si ale mele, mi s-au ars din cauza socurilor de curent, ca nu aveam prevazut un UPS sau alte chestii rezistente la socuri? Ma rog, acum unele surse vin cu o anumita protectie anti socuri.
La laptop nu e cazul din moment ce are un AC Adapter.

Deci avand in vedere atat minusurile cat si plusurile, ce ati alege?
Hai ca v-am umplut capu si de data asta laughing

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Desi nu sunt cu gaming-ul pot sa-ti spun ca nu exista comparatie, PC clar. Laptop iti iei doar daca nu ai unde sa tii un PC, daca il folosesti la scoala/munca etc, altfel nu are sens. Eu am parte de foarte foarte multe socuri electrice constant si pana acum nu s-a stricat nici unul, laptopul se va strica mult mai repede si nici nu mai ai ce-i face dupa ce s-a stricat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Pentru mine preferabil e PC-ul in orice perioada(fiind si eu gamer), dar la ce joc eu(antichitati in general dar si ceva noutati)toate imi merg si pe laptop, so I'm very happy!
P.S - Nu mi-ai umplut capul, si am stabilizator de tensiune cu vreo 3 protectii daca imi amintesc bine(nu-ti trebuie neaparat UPS) pentru unitate, tv/monitor si pentru router, viata e mult mai frumoasa!