| alejinxique a întrebat:

Ce preferati un laptop sau un desktop?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

@RS4 is de acord cu tine doar ca la ultima parte nu prea, un avantaj al laptopului este acela ca daca apar pene de curent nu ti se inchide calculatorul(de cate ori am lucrat la unele proiecte in word si daca nu aveam laptop as fi pierdut toate acele date pentru ca mi s-ar fi inchis calculatorul)
@alejinxique,
-avantaje desktop- dezavantaje laptop
desktopul il poti tine mai mult timp aprins, nu se incinge asa de repede
daca esti un pasionat al performantei si al jocurilor atunci calculatorul(desktopul) trebuie sa fie alegerea, pentru ca in desktop poti schimba componentele cu unele mai bune(procesorul, placa video, rami, placa de baza etc) la laptop nu este asa de simplu.
Placa video la desktop il poti schimba mai usor, in schimb daca ai un laptop la care placa video este integrata pe placa de baza atunci este o problema(nu poti schimba placa video).
-dezavantaje desktop-avantaje laptop
daca apar pene de curent atunci ti se inchide desktopul si vei pierde datele, in schimb laptopul trece automat pe baterie.
Desktopul ocupa mai mult spatiu si se transporta mai greu decat un laptop
Desktopul necesita webcam si microfon extern, unele laptopuri(astea mai noi) au deja camera web si microfon incorporat.
Eu prefer laptop, unul destept adica sa aiba procesorul extrem de bun, placa video, ramii, placa de sunet(muzica inseamna mult pentru mine), deci aleg laptopul pentru ca daca raman fara curent atunci mai am timp sa imi salvez datele.
As merge si pe calculator DACA as fi un jucator care sa joace neaparat jocurile pretentioase recent aparute.

14 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Un desktop e mult mai aerisit, in sensul ca nu se incinge, plus ca poti cu usurinta sa in upgradezi! laptopul e doar pentru cei care chiar au nevoie de asa ceva, in deplasari, etc, ca sa fie conectati cu lumea si cand nu sunt acasa, pe tren, avion, etc! parerea mea e ca un laptop nu are ce cauta pe un birou, intr-o camera! nu are absolut nici un avantaj daca e folosit in casa! sper ca ti-am fost de ajutor! bafta!

| JeSa a răspuns:

BRO,
Bine zis.
alexjinxique,
Prefer desktop. E mai performant.

| matrixismyname a răspuns:

Laptopul e dedicat in mare parte mobilitatii, intr-adevar exista laptopuri performante, la fel de performante ca unele desktopuri, INSA eu nu obtin aceeasi feeling care-l am la desktop la un laptop.
Probabil ca asa am fost obisnuit, am avut desktop toata viata (am si laptop acum, insa doar pentru cand plec undeva sa ma uit la un film, sa verific mail, etc) si nu prea imi place pe laptop, nu prea ma simt confortabil cu el big grin

Fiecare cu ce prefera, pentru jocuri CLAR desktop, pentru filme merg amandoua, pentru muzica la fel desktop (ca sa poti pune un sistem 5. 1, ceva), pentru aplicatii iar la fel desktop (placi video dedicate mai puternice pe desktop decat pe laptop, adica sunt si pe laptop performante dar mult mai scumpe, procesor, etc)

Deci depinde pentru ce il vrei?!?

| Romancutza a răspuns:

Cred ca un laptop, este foarte util, mai ales ca il poti purta oriunde iti dorestiwinking

| Ingerasull99 a răspuns:

Desktop, desi acum tot la bani aia iesi care ii dai si pe laptop.

| 54ndy a răspuns:

Laptop.

| ProjectJackpot a răspuns:

Eu folosesc laptop, deoarece mi se pare mult mai avantajos.

Imagineaza-te intr-un Jakuzzi cu un mini-frigider, o fata frumoasa si un laptop performant.frumos,nu?

| foreverANDaDAY a răspuns:

Eu personal prefer un laptop deoarece este mult mai compact si il poti lua oriunde dar desktopul este mai bun pentru ochi(asa am citit undeva). Eu acum sunt de pe laptop.

| ilegale a răspuns:

Eu am laptop si sunt extrem de multumita. bine depinde dar eu prefer clar leptopul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce-l folosesti. Un desktop e mai puternic decit un laptop. In plus, ti-l poti face singur si ii poti face mereu upgrade-uri. In schimb, laptop-ul iti ofera mobilitate la performante mai scazutewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptopul este denumirea unei catagorii care se imparte 1 ultramobile 2 mobile 3 desktop replacement.
Se adreseaza unor segmente de consumatori cu interese diferite.

| BLG a răspuns:

Laptop:X:X
sau mai bine zis lapatoprolling on the floor))(cum zicea o tanti)
rolling on the floor

| zzuzu_8398 a răspuns:

Desktop...

| Adr1an a răspuns:

Laptop - mobil, compact, poate fi mai performant decat un dekstop in zilele noastre.