| BiencutzaBia20 a întrebat:

Ce presupune sistemul Endless os?
Va trebui să instalez windows-ul?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Endless OS este o versiune de Linux, gratuita, care are componentele de baza necesare pentru "uz casnic": are programe pentru internet, de office, respectiv de media, etc. cu care functioneaza foarte bine.
Pentru cei care nu vor sa joace jocuri- sau alte programe dedicate de windows, este un sistem ijtuitiv si rapid.
Trebuie sa instalezi Windows doar daca doresti sa folosesti calculatorul pentru jocuri sau programe speciale dedicate, care ruleaza doar sub acel sistem de operare (si nu functioneaza cu "simulatorul" Wine (din Linux).

| LPCTSTR a răspuns:

Endless OS este o distribuite a Debian, iar Debian este o distributie Linux, daca nu esti familiara cu acest sistem de operare, trebuie sa instalezi separat Windows dupa ce ai cumparat PC-ul

| BiencutzaBia20 explică (pentru LPCTSTR):

Ok. Ce windows ar merge?

| LPCTSTR a răspuns (pentru BiencutzaBia20):

Daca ai un PC cu componente puternice: Windows 10, in caz contrar, daca este vechi, de exemplu, este bun si Windows 8.1. Windows 7, desi a fost "perla coroanei" multa vreme, nu mai este o idee buna deoarece Microsoft a incetat sa il mai actualizeze, deci este mult mai vulnerabil.
Revenind: Windows 10 este cea mai populara versiune pentru ca mimeaza Windows 7 in principal; mai urmeaza apoi si actualizarile de sistem frecvente si suportul permanent de la Microsoft si restul developerilor, practic: "one system to rule them all".

| BiencutzaBia20 explică (pentru LPCTSTR):

Eu mă refeream la un laptop nou.

| LPCTSTR a răspuns (pentru BiencutzaBia20):

"PC" vine de la englezescul "personal computer=calculator personal" si generalizeaza termenul de "calculator", indiferent ca este laptop sau romanescul "calculator", care este varianta cu unitate, monitor, tastatura, etc. separate happy

| Ineys a răspuns:

Poti sa instalezi ce vrei pe el.

| flixbuster a răspuns:

Endless OS nu presupune nimic. El doar exista.

Inteleg ca ti-ai luat un laptop nou care a venit pre-instalat cu EndlessOS - aceasta se intampla in general la modelele ieftine pentru a pastra costul scazut (o licenta de Windows OEM costa si mai ridica pretul daca producatorul laptop-ului ti-o instaleaza din fabrica).

Care este problema ta concreta? Vrei sa instalezi programul X sau sa executi programul Y si nu poti? Sau vrei sa navighezi pe net, sa editezi documente/foi de calcul/prezentari, sa asculti muzica, sa te uiti la filme?

| nicu991 a răspuns:

Este un sistem de operare bazat pe linux a carui interfata se aseamana cu cea a unui telefon cu sistem de operare ANDROID.
Acesta poate fi inlocuit de Windows 10. Cam orice computer cu un procesor minim dual core si 4-8 GB RAM va duce sistemul de operare. Personal nu recomand versiuni mai vechi de Windows 10 pentru ca au hibe de securitate, lipsa compatibilitatii cu aplicatiile noi etc.