| Frank51 a întrebat:

Ce procesor recomandati pentru gaming? Ceva din generatia a3-a, i5 3470, sau merita i7 3770? Nu vreau sa fac oc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de placa de baza. Placile de baza recunosc si ele doar anumite procesoare.
http://bit.ly/2Fu5cFP Asta-i din generatia a 7-a si este cel mai ieftin din generatia lui.

| NLS a răspuns:

Daca esti sigur ca nu vrei ceva mai nou, ajunge un 3550 sau 3570
Dar nu as cumpara o platforma atat de veche, din cauza placii de baza.

Va trebui cumparata la SH, si. din 2012 pana acum, a trecut ceva.
Daca placa ce o cumperi a fost folosita intensiv, ai toate sansele sa nu te tina mai mult de 1 an.
Procesoarele in schimb n-o sa aiba probleme, daca nu au avut OC si au fost racite corespunzator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe i7, indiferent de generație. Multe jocuri încep să se folosească din ce în ce mai eficient de mai multe thread-uri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, distrus. Daca discutam de "indiferent de generatie," oricine are habar de ce discuta e de acord ca Ryzen cam a pus Intel cu botul pe labe la capitolul multithreading.

Răspuns utilizator avertizat