| anonim_4396 a întrebat:

Ce program sa actionez in laptop sa-mi reinstalez windows vista?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu actionezi niciun program, pur si simplu il reinstalezi de pe cd.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Reinstalezi Windows-ul direct de pe CD butabil, dacă ai cd-ul de la Win - dar, PREFERABIL ca înainte de asta să-ţi faci o copie după drivere ( sau să ai cd-urile cu driverele de pe laptop ), altfel RIŞTI să nu-ţi recunoască unele dispozitive.

Preferabil să şi formatezi hardul în momentul reinstalării Windows-ului.

Indicaţie : dacă consideri că laptopul tău este compatibil cu Windows 7, eu aş RECOMANDA să instalezi Win 7 deoarece este mult mai PERFORMANT.

Cerințe de sistem pentru Windows 7 :

Dacă doriți să executați Windows 7 pe computerul dvs., iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

Cerințe suplimentare pentru a utiliza anumite caracteristici:

Acces la Internet (poate fi contra cost)

În funcție de rezoluție, redarea video poate necesita memorie suplimentară și hardware grafic avansat

Unele jocuri și programe pot necesita placă grafică compatibilă cu DirectX 10 sau mai mult pentru performanță optimă.

Pentru unele funcționalități Windows Media Center, pot fi necesare un tuner TV și hardware suplimentar

Windows Touch și Tablet PC-urile necesită hardware specific

Grupul de domiciliu necesită o rețea și computere care execută Windows 7

Crearea de DVD-uri/CD-uri necesită o unitate optică compatibilă

BitLocker necesită Trusted Platform Module (TPM) 1.2

BitLocker To Go necesită o unitate flash pentru USB

Windows XP Mode necesită în plus 1 GO de RAM și 15 GO de spațiu suplimentar disponibil pe hard disk.

Muzica și sunetele necesită ieșire audio

Funcționalitatea produsului și grafica pot varia în funcție de configurația sistemului. Unele caracteristici pot necesita hardware complex sau suplimentar.

Alte detalii la linkul sursă : http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows7/products/system-requirements