| Dzeko7 a întrebat:

Ce program sa folosesc daca vreau sa creez o imagine iso a windows-ului instalat pe pc?

26 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nero.

| Dzeko7 explică (pentru Jipa95):

Vreau să-l pun pe stick

| Jipa95 a răspuns (pentru Dzeko7):

Nu te tine nimeni sa-l pui pe un stick sau un dvd eu doar ti-am spus cu ce program poti crea o imagine virtuala ISO

| Dzeko7 explică (pentru Jipa95):

Eu știam ca, cu nero poți sa arzi imaginea nu sa o creezi

| halogen001 a răspuns:

Inteleg ca vrei sa clonezi windows-ul pe un stick.
Nu stiu exact cu ce ar merge, poate cu AOMEI Partition Assistant Standard Edition - iti trebuie un stick mai mare decat windows-ul cu tot ce e in el, stergi partitia de pe stick si cu "Migrate OS to SSD or HDD" se copiaza sistemul de operare pe stick urmand ca la restart sa pui stick-ul primul in ordinea de butare a calculatorului si poate merge, nu am incercat.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

De pe stick windows-ul va merge mai greu, - un hard disk obisnuit atinge viteze de la 50 - 150 MB/sec, iar un stick pe USB2.0 are o viteza in jur de 20 - 30 MB/sec. Pe USB3.0 e mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nero faci cd/dvd boot-abil dintr-o imagine iso, cu rufus faci stick bot-abil cu imagine iso, dar sa faci imagine iso din windows-ul instalat nu poti. Si eu am win original venit preinstalat si as vrea sa fac o imagine iso dar nu se poate.Era bun sa fac asa ceva dar din pacate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei, poti face recovery media disk.Pentru asat iti trebuie 3 dvd-uri si dupa ce formatezi partitia la reinstalarea windows-ului, nu mai continui instalarea ci bagi acele 3 dvd-uri in ordinea lor si restartezi.va boot-a din ele, in ordine orice date de sistem ai inclusiv windows-ul si driverele.
P.S. Nu te poti duce cu acele dvd-uri la alt pc sa instalezi ci doar in hardul din sistemul tau.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru backup de sistem e bun si Aomei backupper - se copie ambele partitii de la windows cu tot cu programe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Ma rog, eu am windows 8 preinstalat si functia de Recovery Media creator, si am facut acele dvd-uri. Dar de copiat si sa-l fac boot-abil nu merge desi as fi vrut.Era fain nu? Sa nu mai cumpar.de aceea laptopul a costat 15 mil dar fara cd-ul de instalare, deci ceva mai ieftin.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Foloseste burn aware free, apoi il dai la viteza mica de scriere, este cel mai simplu de folosit, are doar cateva functii.Ca sa faci bootabil dai la burn image.Se descarca usor, este gratuit...
Eu am windowsuri multe facute cu el!
Te salut,
Adrian!

| Salontanul a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Iara dai raspunsuri gresite. Nero este cel mai cunoscut program de scriere a mediilor optice: http://www.interlink.ro/blog/cu-ce-programe-scriem-cd-uri

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Salontanul):

laughing))),daca este cunoscut nu inseamna ca este singurul!
Ce faci imi cauti prin raspunsuri?
Cati ani ai?

| Salontanul a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Pai am vrut sa vezi si tu cum este sa te contrazica cineva. Noi dam raspunsuri, dupa posibilitatile noastre, celui ce ne-a intrebat. Daca dai raspunsuri numai pentru a lua funda aia cu care n-ai ce face, nu le mai da. Si in general e bine sa te bazezi pe ceva cand le dai.

| Salontanul a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Si cine a zis ca este singurul?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Salontanul):

Tu.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Salontanul):

Tu ai vazut macar vreo 2 raspunsuri ale mele cum arata?
Te rog frumos, vad ca tu o iei pe aratura rau de tot.
Dupa posibilitati dam toti...
Te rog sa nu mai contrazici lumea fara motiv.

| Lothar a răspuns:

Magic iso ai incercat?

| Dzeko7 explică (pentru Lothar):

Nu am încercat niciun program. Apropo o imagine iso pentru stick nu cd.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Dzeko7):

Nu il pune pe stick, celulele stik ului or sa se strice, deoarece windowsul nu este un program, ci este "viu".In cateva luni ti se duce stick-ul. Pune-l pe CD, este cel mai ok.

| Salontanul a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Raspuns fals. Eu am stick de un an. Windowsul se poate pune pe stick fara nici o problema. Stick-ul de memorie flash este un dispozitiv electronic bazat pe tranzistoare ce foloseşte memoria flash de tip NAND sau NOR. Aceasta se strica fie ca scrii o imagine, fie ca scrii un cantec sau o imagine. "Soft viu" n-am auzit pana azi si lucrez cu computere din 1993. Asta e tot ca inventia cu pestele?

| Lothar a răspuns:

Vezi cu Rufus, probabil e cel mai usor

| nitzz4 a răspuns:

Incearca WinToFlash. http://wintoflash.com/

| DV_Adrian_1998 a răspuns:

Nero start smart