| raulx222 a întrebat:

Ce recomandat voi? Sa imi instalez Windows 7 de 32biti sau de 64?
Am 3GB rami DDR2, procesor AMD Althon 64 x2 Dual Core Processor 4200+ 2, 21 GHz, placa video NVIDIA 430 GT 1GB ram DDR3.

Astept raspunsul vostru. Dau funda raspunsului cel mai bine explicat.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

32 bit clar. Cel de 64 e pentru calculatoare cu mai mult de 4 GB RAM. Un 32 bit îți recunoaște maxim 4, poți avea și 10 chiar. 64 bit i-ar recunoaște pe toți 10. Tu având doar 3 GB RAM nu văd rostul să instalezi 64 bit. Cealaltă diferență e că cel de 64 trimite 64 biți de date procesorului în loc de 32 dar o diferență majora nu e și le-am folosit pe ambele. Recomand pe cel de 32 pentru că alternativa ți-ar fi inutilă. Nu o să ai probleme nici cu incompatibilitatea softurilor pentru că majoritatea producătorilor scot variante pentru ambele versiuni.

10 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Pe 32 de biti... daca aveai mai mult de 4gb ram puteai sa-ti pui pe 64

| MMihai a răspuns:

E ceva f prost ce ai tu că nici nu știu cum ai memoriile!
În mod firesc dacă placa de bază suportă 2 plăcuțe de memorie alea trebuie să fie strict identice să zic (2GB+2GB), și la aceiași frecvență.
Dacă nu ai 4 GB de memorie se recomandă sistem pe 32.
Puteai să pui pe 64 dacă aveai 4 GB de ram.
Dar de ce vrei să pui Windows 7 și nu Windows XP, care consumă resurse mai mici.
Deci îți recomand Windows XP pe 32 și în Dual Boot (două sisteme de operare pe același hard ) cu Kiwi Ubuntu Linux sau cu Ubuntu Linux, evident instalate în limba română, iar navigarea pe net să o faci din linux și nu din Windows XP!
Linux-urile sunt mult mai bune, prima treabă este că sunt gratuite și folosesc softuri gratuite, decât Windows XP și decât Windows -urile, în general, dar până înveți să lucrezi cu ele te mai ajuți de Windows XP.
La Windows XP, dacă ai deschis câteva ferestre se blochează și trebuie restartat iar la linux poți deschide mai multe ferestre!
La linux nu ai parte de mizerii anti-piratare etc și în general de mizerii informatice!

| Gabriel892 a răspuns:

| Hachimytza619Akita a răspuns:

DECI!

Pai instaleazatil deoarece windows 7 este un windows foarte bun
si foarte rapid si eu am tot windows 7 si imi place si am AMD Athlon
64 processor 3000+ 1. 80ghz si opereaza pe 32 de bit. si merge de zici ca ii nebun.
si la jocuri merge briliant.
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| MaxiValau a răspuns:

Pe 64. va merge mai repede, si iti va vedea 3gb ram. eu am 4gb ram, procesor Amd 2x2 dual core de 3, 0Ghz, placa video Ati 5600Hd de 1gb si imi vede ca am ram 3, 25 nu 4, pentru ca il am pe 32biti nu pe 64

| razzor23 a răspuns:

Iti spun sigur ca windows 7 pe 32 biti iti ruleaza chiar perfect daca ai 4 g de rami, daca o bagi pe 64 o sati mearga mai prost si o sa ai probleme mari cu programele pe 32 biti(pot sa nu-ti ruleze corect)...bagati pe 32 ca nai nimic de pierdut, sau mai bagati rami daca vrei pe 64

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 32 biti. Pe 64 biti doar daca ai mai mult de 4 GB RAM, in rest nu e neaparat nevoie de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege pentru varianta de 32 biti.
Foarte multe softuri sunt pentru 32 biti, drivere, jocuri, playere audio si video, o sa ai probleme cu unele firewall care nu au variante pe 64 apoi oricum nu simti diferenta intre una si alta.