| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta urmatoarele fire in electronica:
- fir de culoare rosu + maro pe acelasi fir (o jumatate e rosie, cealalta e maro)
- fir de culoare negru+maro pe acelasi fir (o jumatate neagra, cealalta rosie)?

(Unde le-am vazut: la mufa de legatura a masinii cu radio-cdul)

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu este un standard pentru ele...

| mihai69 a răspuns:

Nu reprezintă nimic. Sunt doar vreo tri patru culori care de obicei semnifică oarece (roșu, negru, verde, albastru, verde+galben - na! că ieșiră mai multe!), în rest, fiecare producător își face cablajele fix cum vrea mușchiuleții lor!
Dacă ai putea spune la care pini se duc acele fire și ce tip de mufă e, poate te ajutăm.

| z99fun a răspuns (pentru mihai69):

Nu se duc nicaieri, sunt lasate asa pur si simplu. Masina e la mana a doua si nu are radio-cd original pe ea. Problema e ca nu merg comenzile pe volan desi se aprind cand pornesc radioul sau redarea de pe cd/usb. Totul e ok in rest. Ma gandeam ca poate au legatura cu comenzile de pe volan...

| mihai69 a răspuns (pentru z99fun):

Comenzile de pe volan rar merg la aparate puse ulterior. Fiu-meu a schimbat vreo două la un Citroen și niciunul nu primește comenzi de la cele de pe volan.

| z99fun a răspuns (pentru mihai69):

Eu am http://www.emag.ro/......E1ZNDBBBM/

In caracteristici spune ca e compatibil cu comenzile de pe volan.
Oare are nevoie de adaptor separat in afara de cel care face legatura in prezent (adica mufele de legatura)?

| mihai69 a răspuns (pentru z99fun):

Regret nu știu să răspund... Dacă mă pricepeam, îl rezolvam și pe „al meu"...

| z99fun a răspuns (pentru mihai69):

Ok, oricum, iti multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns, daca rezolv revin cu postari