| oceanoflove a întrebat:

Ce reprezinta windows defender (am windows 10)? Mai are rost sa instalez un antivirus?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Windows Defender este un fel de antivirus, dar care scapa multe atacuri, fara sa le sesizeze.
Daca vrei un sistem Windows mai bine protejat, atunci instaleaza-ti suplimentar cel putin un program antivirus "free" (cum este AVG Free). Evident, versiunea platita sau profesionala te protejeaza mult mai bine.

Daca nu vrei sa ai batai de cap cu virusi, atunci instaleaza-ti Linux.
Sunt foarte putine moduri in care se pot infecta, datorita faptului ca pentru orice instalare /modificare /stergere este nevoie de acordul administratorului, pe baza de parola.

| sierra1 a răspuns:

Da, instalează, două măsuri sunt mereu mai bune decât una

| GabiDumitrescu a răspuns:

E foarte bun, e antivirusul integrat in Windows 10. Activezi ala, activezi firewallul, si sanatate!

| Bizon95 a răspuns:

Este un antivirus produs de Mircosoft si integrat direct in windows

nu ar strica sa instalezi un antivirus mai bun, produs de unii care fac numai antivirus, de gen Avast... e cel mai bun antivirus gratuit care exista!

| flixbuster a răspuns:

Daca nu faci prostii pe calculator (torente, warez, software ilegal), Windows Defender este foarte bun pentru nevoile unui user obisnuit - mai ales daca folosesti si un cont restrictionat pentru viata de zi cu zi.