| claudian97 a întrebat:

Ce rol are virgula Parca n-o vezi, ci o auzi chiar si cu ochii?

6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Dupa virgula totul este interpretabil

| nyko06 a răspuns:

Virgula, definitie virgula, semnificatie virgula - VÍRGULĂ, virgule, sf 1 Semn de punctuaţie care delimitează grafic unele propoziţii în cadrul frazei şi unele părţi de propoziţie în cadrul propoziţiei 2 Semn întrebuinţat pentru a arăta când trebuie făcută respiraţia în timpul unei interpretări muzicale vocale 3 Semn întrebuinţat pentru a separa, într-un număr zecimal, partea întreagă de partea fracţionară – Din fr virgule
VÍRGULĂ s (LINGV) (Transilv) comă
vírgulă s f, g-d art vírgulei; pl vírgule
VÍRGUL//Ă ~e f 1) gram Semn de punctuaţie (în formă de curbă) care marchează o pauză de scurtă durată şi se pune între părţi de propoziţie sau între propoziţii în cadrul frazei, pentru a le izola 2) mat Semn grafic prin care se separă într-un număr zecimal partea întreagă de cea fracţionară 3) muz Semn grafic care se pune pe portativ pentru a indica momentul respiraţiei în cadrul unei interpretări muzicale vocale /

| nico987 a răspuns:

Separa o propozitie subordonata de propozitia principala

| MrAngelus a răspuns:

Virgula este semnul de punctuație care delimitează grafic o pauză între părți de propoziție sau între propozițiile unei fraze, despărțindu-le pe baza raporturilor sintactice.

Virgula se folosește în scrierea multor limbi — toate limbile scrise cu alfabetul latin și o parte din celelalte — pentru a structura fraza și propoziția și a evita posibilele ambiguități. Astfel, virgula joacă un rol similar cu pauzele, variațiile de ritm și intonația în limba vorbită. Utilizarea virgulei diferă de la o limbă la alta, lucrările normative ale fiecăreia impunând reguli mai mult sau mai puțin precise în care virgula este obligatorie, opțională sau nepermisă.

Vezi si: http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgula_%C3%AEn_limba_rom%C3%A2n%C4%83

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgul%C4%83

Exemplu: Prietena mea, Andreea, este foarte amuzanta. Se simte putin cum faci pauza.

| iRaul a răspuns:

Da, sti, ochii au simtu auzului si la vazul virgulei incepe si se dilata pupila, trimitand un semnal fonic creierului.