| DanyDanP a întrebat:

Ce sa aleg dintre : i5 8400 + gtx 1060 6gb sau ryzen 5 2400g + gtx 1660 6gb?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

La procesor, e discutabila treaba. Multi or sa zica Intel, multi or sa zica Amd. Pe scurt http://bit.ly/2u5cFHo comparatie H2H:
In jocuri, sunt "pe-acolo" http://www.youtube.com/watch?v=EOAxtoPH5aM cert e ca 2400-le se incarca mai putin avand mai multe thread-uri, totusi Intel-ul are mai multe nuclee. Eu as alege Amd daca esti pe buget. (personal as merge pe Intel). Dar amd costa mai putin, iti permite sa te duci cu ramii pe frecvente mai ridicate (nu ca Intel nu-ti permite, dar costurile sunt mult mai mici la Amd, si performantele "pe-acolo" in functie de ce vrei sa faci cu el).
La placa video, strict si sigur 1660 uita-te la Linus:
http://www.youtube.com/watch?v=xuDJtELq8QM
Zi-mi toata configuratia, sau vrei sa schimbi doar componentele astea? Conteaza mult daca esti pe buget, sau nu, si daca vrei sa obtii anumite rezultate de la configuratia respectiva.

| DanyDanP explică (pentru CM7YRE):

Pcul il vreau pentru gaming :
Configuratia facuta de mine:
Gpu: Gtx 1660 6gb gddr5
Cpu: Ryzen 2400g 3. 6gHz (turbo 3.9 gHz)
Ram: 16 gb 3000mHz
Hdd:1Tb
Sdd:250Gb

Configuratia 2:
Gpu: Gtx 1060 6gb gddr5
Cpu: Intel I5 8400 2.8 gHz (turbo 4gHz)
Ram: 16 gb 2666 mHz
Hdd: 1Tb
Sdd: 250 gb

| DanyDanP explică (pentru CM7YRE):

Configuratia cu 1660:
Gpu gtx1660 6gb gddr5
Cpu ryzen 5 2400g 3. 4ghz
Ram 16 gb 3000mhz
Hdd 1tb
Sdd 250gb

| CM7YRE a răspuns (pentru DanyDanP):

Vad ca nu ai pe nicaieri: producator (ce varianta de 1660, 1060, vrei Asus, Gigabyte.ori celem ai ieftine? La fel, exact ce model de rami si ce model de hdd, ssd? In teorie te duci pe bugetul de 3.000 ron sau cum? Chiar daca nu le pui intr-o carcasa, tot nu vad o sursa si-o placa de baza. Ce buget ai, pe scurt, ce monitor si cam ce vrei sa-ti duca, la ce setari? Alege-ti o carcasa http://bit.ly/2T88ODE si zi-mi un buget. Orice configuratie facuta acum e irelevanta daca tu achizitionezi pc-ul peste cateva luni (stoc, compatibilitate, pret etc.); maxim te bazezi pe ceva similar.

| DanyDanP explică (pentru CM7YRE):

Eu unul am am facut toata configuratia, nu am mai specificat aici producatorii dar pc-ul in total m-ar costa in jur de 3700lei

| CM7YRE a răspuns (pentru DanyDanP):

Sper ca te referi la ceva similar http://bit.ly/2Jgv4LZ facut rapid (in ideea in care acum 5 minute 2400g era cu 150 ron mai ieftin). Pe scurt, cam ce zici tu, pe-acolo te duce. Mergi pe varianta amd daca preferi ideea de fps in plus, pentru rami cu frecventa mai mare; daca vrei temperaturi, consum mai mic, performante mai bune in unele cazuri, mergi pe Intel (dar costurile o sa fie mai ridicate). Amd e varianta "De buget".