| Anonim0204 a întrebat:

Ce sa aleg dintre:
Nikon D53000
Nikon EOS 750D
Canon EOS 4000D
+Obiectivele de kit!
Vreau sa ma apuc de fotografia de portret!

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Despre ce obiective e vorba, mai exact?
Exista si kituri cu 70-200, cu care nu prea ai ce face.

Ai nevoie de f/2.8? (adica vei folosi mereu blitzul integrat sau lumini de studio? )
Altfel, daca vrei sa faci poze pe strada, e recomandat un f/2.8 pentru a capta mai multa lumina.

Pentru portrete un obiectiv fix de 50mm (sau 60) e mult mai bun decat cele cu zoom.

Mai important e obiectivul decat corpul.

Strict in ce priveste body-urile, 750D desi mai vechi, are multe avantaje peste 4000D.
Deci lupta se da intre Nikon si 750D, sunt destul de asemanatoare.

750D are ecran Touch si vine cu suport UHS-I,

in timp ce Nikon are mai multe puncte de focus (39 vs 19), autonomie mai buna, cantareste mai putin si are Timelapse integrat (nu foarte interesant pentru portrete totusi).
Insa are si Color Depth si Dynamic Range mai bun, si asta s-ar putea sa-ti fie de folos.
Doar ca alegand Nikon, scoti mai mult din buzunar de obicei, cel putin asa a fost in cazul meu si cunosc si din experienta, de la prieteni, rude.
Am cheltuit pe un corp Canon + obiectiv cu vreo 400 euro mai putin decat daca luam Nikon.

| Anonim0204 explică (pentru NLS):

Este vorba despre:
Obiectiv EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Si pana la urma Nikon sau Canon?

| NLS a răspuns (pentru Anonim0204):

In primul rand, nu ai raspuns la toate intrebarile.
Ai nevoie de obiectiv luminos, sau in conditii de lumina scazuta (in exterior) te vei baza exclusiv pe blitzul integrat / sau un blitz dedicat? Daca crezi ca faci treaba doar cu blitzul si cu un obiectiv slab, te inseli din start.
La interior (studio) nu iti trebuie neaparat f/2.8, insa afara e binevenit, DACA ITI PERMITI.
Un obiectiv fix de 50 e cea mai buna alegere pentru portrete.
Vezi daca nu gasesti doar body separat.

De stabilizare optica nu e nevoie pentru portrete in studio.
Pentru ca subiectul nu face miscari bruste si in plus aparatul va sta in general pe trepied.
Afara, ar fi nevoie. Deci cauta un OBIECTIV CU STABILIZARE OPTICA a imaginii. Niciunul dintre aparate nu are stabilizare in corp.

Si in ultimul rand, nu ai pus linkuri cu aparatele, sa vedem preturi.
Teoretic, Canon ar trebui sa fie ceva mai ieftin.

Deci alege Canon. Diferenta intre ele nu e foarte mare, si daca nu ai nevoie de functia Timelapse, o sa fii multumit ca incepator cu ce poate un Canon.