| DoarEu291 a întrebat:

Ce sa aleg dintre un I3/I5 si AMD Ryzen5?

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

I5 clar daca vrei sa te joci, i3-urile sunt destinate laturii de business.
Acum depinde de ce vrei, uite un site care compara un Ryzen 5 cu un i5-7600K:
https://cpu.userbenchmark.com/......3885vs3919

| aXy99 a răspuns:

I5 9400f sau amd R5 2600. Depinde care e mai ieftin, performanta e cam aceeasi, in jocuri uneori castiga i5-ul 2-3-5 fps in plus, alteori ryzenul.

| XYZ02 a răspuns:

Fara nicio discutie Ryzen.
Performanta in jocuri este aproape identica cu Intel, dar in orice altceva care nu are legatura cu gaming-ul Ryzen este mult superior.

Acum depinde de ce ai nevoie pentru ca preturile procesoarelor Ryzen sunt foarte intereseante la fiecare generatie.
Detin un Ryzen 5 1500x de 2 ani(cumparat la o luna dupa lansare) si sunt foarte multumit de el.

| Al3x998 a răspuns:

Intel daca vrei sa te joci, AMD daca vrei sa editezi/filmezi etc.

| powerslidelambo a răspuns:

I3 e cam invechit, mai degraba cu I5 daca ai si o placa video buna iti merge orice joc big grin