| DonMoldo a întrebat:

Ce schimbari pot face la acest pc sa am o performanta in jocuri decenta? Am o placa de baza b450m ds3h v2, placa video 1050 ti, rami 4x2 ddr4, procesor ryzen 3 3200g.

Răspuns Câştigător
| DaniTIRB a răspuns:

Acest pc e destul de low-budget. Daca schimbi o componenta cu una foarte buna, toate celelalte componente o sa fie un bottleneck. Eu personal recomand sa strangi mai multi banuti si sa faci un upgrade mai mare la pc. La momentul actual recomand sa iti iei un 3060/16GB Ram/O sursa mai buna

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Din start: pune măcar 16 g ram

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce rezolutie are monitorul? In ce jocuri intimpini probleme?

| NLS a răspuns:

Cum a spus DaniTIRB, inlocuind doar o componenta nu o sa obtii performanta mai multa, trebuie upgrade major:

2x8 sau 2x16GB DDR4 cu latenta CL16, la 3600MHz,
sau cu latenta CL17 sau CL18, la 4000MHz

o placa video 3060 Ti

procesor 5600X, minim. Daca iti permiti pe viitor, un 5800X3D ar fi un monstru care te va tine pentru 6-7 ani.

o placa de baza cu socket AM4 si chipset B550

o sursa de la un brand de calitate, de 550W sau mai mult, si cu certificare 80+ Bronze: Corsair, Cooler Master, Seasonic, Phanteks, BeQuiet, Sirtec, Asus, EVGA, Silverstone, Antec, Cougar, MSI.

la nevoie Thermaltake, Chieftec, sau SilentiumPC.

Exclus Gigabyte - sunt foarte proaste unele serii (aproape toate).

Poti incepe pe rand sa cumperi cate o componenta, daca nu ai toti banii odata:

in primul rand, schimbi placa video cu o RTX3060, apoi cand te asiguri ca cea noua functioneaza, o vinzi pe cea veche.

In pasul 2, cumperi o sursa de calitate, 550W, sau chiar 650W, daca doresti o mica rezerva pentru viitor.
Important e sa nu cumperi o bomba cu ceas, ci de preferat, de la unul dintre brandurile de mai sus.

In urmatorul pas, cumperi RAM mai performant, si de preferat, mai mult (ce am indicat mai sus), si il pastrezi, pentru ca s-ar putea sa nu fie recunoscut de placa actuala, din cauza frecventei. Poti insa incerca.

In ultimul pas schimbi procesorul si placa de baza.

| DonMoldo explică:

kiss

| DonMoldo explică:

laughing