| DataScience a întrebat:

Ce screen recorder e mai bun pentru a face tutoriale(gen udemy) OBS(plus editare in Adobe Premiere Pro) sau Camtasia? Care ofera rezolutia cea mai buna?(stiu ca OBS poate inregistra mai multe ferestre, nu ma intereseaza asta, ma intereseaza strict calitatea)

2)Am un laptop de 1600x900, iar Udemy recomanda sa urci in 1280x800 sau 1920x1080. E mai bine sa ii dau downgrade la ecran la 1280x800 cand faci tutoriale sau e mai bine sa filmezi in 1600x900(pentru ca majoritatea ecranelor au formatul de 16:9, doar ca atunci cand urci videoul ti-l transforma in 1280x800) O justificare pls.
3) E mai bine sa iti iei un ecram de 1920x1080 si sa faci tutoriale in aceasta rezolutie sau e mai bine in 1280x800 pentru ca majoritatea celor care se uita se vor uita in acest format, multi neavand monitoare fullHD? Se scade calitatea videoului cand transformi dintr-un monitor fullHD in HD fata de daca ai filma direct pe un monitor HD?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Al doi-lea e elegant, simplu, stabil și-și face treaba bine

| NLS a răspuns:

Eu folosesc Mirillis Action. Mult mai ieftin decât Camtasia și mult mai simplu și mai bine structurat decât OBS. (care e cel mai folosit printre gameri și youtuberi fiindcă e gratuit, nu fiindcă e cel mai cel)...