| CalledTrudix a întrebat:

Ce se intampla daca activez tpm 2.0 din bios pentru windows 11?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

FARA SA activezi TPM 2.0 si Secure Boot, si fara sa ai minim 4 GB RAM si un procesor compatibil, Windows 11 NU poate fi instalat oficial, decat prin anumite trickuri.

Trickul: programelul Rufus, cu care e recomandat sa se scrie kitul de instalare pe stick, are o functie (trebuie sa bifezi 2-3 casute imediat dupa ce ai apasat pe Start) care te lasa sa instalezi Windows 11, fara ca placa ta de baza sa aiba implementat Secure Boot sau TPM 2.0, si fara sa ai procesor compatibil sau 4GB+ RAM.

TPM 2.0 (Trusted Platform Module) este utilizat în Windows 11 pentru securitatea datelor (prin functia BitLocker) sau in serviciul Windows Hello.
E o componenta hardware implementata in placa de baza, care genereaza niste chei criptografice prin care se certifica autenticitatea firmware-ului si a programelor/ driverelor, instalate in sistem.

Eu am 5900X si 32 GB RAM, deci indeplinesc toate cerintele, placa de baza are TMP si Secure Boot, dar totusi, le tin dezactivate, si am preparat stickul cu Rufus (ca sa pot instala 11).

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nimic de rau, niste extra feature uri de securitate doar.

Răspuns utilizator avertizat