| AndreeaAlinaMariaIoana a întrebat:

Ce se intampla daca ma curentez la incarcatorul de telefon? Am taiat mufa mini usb de la incarcator (pentru a face un taietor cu fir fierbinte dar asta e alta poveste) si imi e frica sa ating cablurile cand este in priza incarcatorul, pe el scrie output 5.0V-0.7A si curentul de la priza este 220.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa ne spui si noua ce se intampla cand te curentezi la incarcator, chiar suntem curiosi! Fizica aia...

| CPAElites a răspuns:

Nu ai cum sa te curentez la 5 volti laughing
"pentru a face un taietor cu fir fierbinte" Nu stiu ce taietor fierbinte ai putea face tu cu 5v si 0.7 Amperi!
Incearca cu un incarcator de laptopwinking

| DryIce a răspuns:

Fata draga, corpul uman rezista la 24v.Ce crezi ca se intampla la 5v? Nimic. Sincer la 50v te curenteaza putin da nu mori. Nici la 120v nu se moare da se intra in coima. Abia 220v te omoara. Dar transformatorul la acele 2 fire e deja transformat si e 5v. 220v e in priza. Atata timp cat nu umbi sa desfaci cutia tranformatorului sa umbli la bobina nu se intampla nimica. happy

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Stiai ca fapt divers, calul daca pui pe el 12v moare? happy si omul pui pe el 120v si nu il omori =) suntem rezistenti big grin

| matrix100 a răspuns (pentru DryIce):

Interesanta observatie, nu stiam, unde ai citit chestia asta, poti sa dai un link ceva? merci