| cozmalau a întrebat:

Ce se intampla daca pun la un amplificator audio de 4 ohmi niste boxe cu impedanta de 8 ohmi? fortez finalii? pot sa ard amplificatorul?

5 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Dalaughing trebuie sa aibe aceiasi impedanta

| SuicideSilence a răspuns:

Daca impedanta boxelor este mai mare decat cea am amplificatorului, nu este nici o problema ( singurul lucru este ca o sa apara ceva distorsiuni, dar nu cred ca o sa le simti).
problema fiind daca impedanta difuzoarelor este mai MICA decat cea a amplificatorului. in acest caz se forteaza finalul.

| FlorinFindus a răspuns:

Cam da ar face un buuu nu incerca asa ceva

| AndreiDr a răspuns:

Amplificatorul ala nu stie sa lucreze si la 8 ohmi? Sunt diferente, in sensul ca se va auzi mai incet, beringher de obicei merge si pe 4 si pe 8.

| Ochiană_Dimitrie_1998 a răspuns:

Ba nu ar merge bine fiindca amplificatoru cere minim 4 ohmi. Daca nu stiti nu vorbiti