| rrrrr77777 a întrebat:

Ce se poate întâmpla dacă frecvența unei plăcuțe ram nu corespunde cu cea a procesorului?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Frecventa unei placi de RAM trebuie sa corespunda cu FSB-ul procesorului, nu cu frecventa procesorului.
(mai concret, cu specificatiile pe care le gasesti intotdeauna pe pagina procesorului, pentru ca notiunea de FSB nu mai exista, a fost inlocuita de QPI)

Si mai trebuie sa se afle in limitele acceptate de placa de baza.

Dau un exemplu cu placa mea de baza, si cu procesorul 2600K:

Pe pagina placii de baza scrie:
Supports DDR3 2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066/800

Asta inseamna ca atat timp cat nu voi face OC, pot pune cel mult RAM cu 1600MHz.

Iar daca intentionez sa fac OC, pot folosi maxim RAM cu 2133MHz.

Acum ma uit la specificatiile procesorului meu, si observ urmatoarea indicatie:

Max Memory Size 32 GB
Memory Types DDR3 1066/1333

Asta inseamna ca initial, chiar daca pun memorie cu frecventa de 1600 MHz, cat accepta placa de baza, la inceput va rula cu 1333 MHz.

Trebuie sa merg in BIOS si sa activez profilul XMP pentru a rula la 1600.

Identic si pentru DDR4, sau generatiile mai vechi.

| rrrrr77777 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult, zi frumoasa!

| NLS a răspuns (pentru rrrrr77777):

Orice procesor Intel sau AMD,
indica pe pagina oficiala frecventa RAM-ului cu care lucreaza standard, in cazul meu, DDR3 la 1333MHz.

https://ark.intel.com/......0-ghz.html

In ziua de azi, e
DDR4 3200MHz la AMD, procesoarele Ryzen din seria 3000 si 5000
2933 MHz la AMD, procesoarele Ryzen din seria 2000
si
DDR4 2933MHz la Intel, seria i7 si i9 (doar ultima generatie, 10x00)
DDR4 2666MHz la Intel, seria i3 si i5 (generatia 10x00)

Daca placa de baza indica mai mult fara OC, de exemplu 3600MHZ, trebuie sa activezi profilul XMP pentru a lucra la aceasta frecventa.
Peste 3600MHz, placa de baza indica probabil alte cateva frecvente mai inalte, langa care o sa vezi OC.

Pentru a le atinge, e nevoie sa ridici frecventa procesorului (OC "manual", nu ajunge activarea TurboBoost).

| marinaru777 a răspuns:

Nu are treaba una cu alta
https://www.google.com/......tau/%3famp