| cevazacelamineintorace a întrebat:

Ce semnifica numele Robert?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest nume de baiat este folosit in Germania, Anglia, Franta, Rusia, Polonia, Cehia, Norvegia, Suedia, Danemarca si Romania. Sursa lui este Hreodbeorht, un nume germanic vechi insemnand "stralucind cu faima"

7 răspunsuri:
| waXonwaXoff a răspuns:

Robert

Format din doua elemente compuse - "hroth" - faima, si "berth"- stralucitor, ilustru, celebru.
semnificatianumelui.ro te ajuta sa gasesti semnificata si originea numelui cautat. Avem sute de nume de baieti si nume de fete, atat romanesti cat si straine.

sursa:http://www. semnificatianumelui.ro/semnificatia-numelui-b-Robert. php

| Rallu_3508 a răspuns:

ROBERT [germana] hrod = faima + beraht = stralucitor

| ady2607 a răspuns:

Tu nu poti sa pui o singura intrebare care sa cuprinde toate nelamuririle tale legate de anumite nume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
se semnifica

| Rockerrockin a răspuns:

Si pe mine ma cheama la fel

| andreea_6710 a răspuns:

Sinceritatea

| julius a răspuns:

Uite o semnificatie mai detaliata aici : http://www.interpretare-nume.ro/Robert.html