| anonim_4396 a întrebat:

Ce setup de gaming imi recomandati?
Bugetul meu este 3000 lei.

26 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Setup? Detii monitor? Daca da, ce intrari video are?

| Mihai1810 a răspuns:

I5 7400+8gb ram+rx 480 8gb
Placa de baza: http://altex.ro/......sata3-matx
Procesor: http://altex.ro/procesor-intel-i5-7400-3ghz-3-5ghz-6mb-bx80677i57400
Placa video: http://altex.ro/......-rx480-o8g
RAM: http://altex.ro/......424c15fb-8
HDD: http://altex.ro/......4mb-sata-3
Sursa: http://altex.ro/......ra-h9-plus
Carcasa: http://altex.ro/......tx-tsrbfbk
Total: 3125 lei. Daca nu esti dispus sa mai pui 100 lei poti schimba placa video cu rx480 4gb sau gtx 1060 3gb.

| Daniel9988 a răspuns:

Unul gata facut iti va aduce aceleasi performante ca si unul care costa mult si e pe piese.In jocuri ochiul uman nu vede mai mult de 60 FPS, deci nu simti diferenta.

http://www.emag.ro/......DCD9Q2BBM/

Asta e genial, reducere de la 4000 la 3100, momentan iti erg 95% dintre jocurile de ultima generatie.Nu vei avea probleme cu jocurile noi vreo 4-5 ani intregi...

| xByte a răspuns (pentru Daniel9988):

750TI in build de 3100 ron? E bataie de joc totala, placa aia video e buna doar daca te joci cs go si atat. Orice joc precum GTA V, Mafia 3, Watch Dogs 2, Titanfall 2, va rula in maxim 45-50fps pe setari low 1080p. Apropo, ce fumezi de ai spus ca "ochiul uman nu vede mai mult de 60fps "? Au aparut monitoare de 240hz, si chiar si diferenta intre 144hz si 240hz este vizibila. Aceeasi penalitate cu "ochiul uman nu vede mai mult de XX fps " o spuneau acum 5 ani si iubitorii de console ca sa isi justificele acele 30fps, si s-a demonstrat ca nu este chiar asa.
Te rog data viitoare sa nu mai faci recomandari jalnice, daca nu te pricepi in domeniu.
P.S. Ochiul uman este un organ extrem de complexe, ce nu percepe lucrurile in cadre pe secunda cum aberati multi!

| Daniel9988 a răspuns (pentru xByte):

Orice poate percepe din punct de vedere vizual o face prin cadre pe secunda.Pc-ul e mai scump pentru. ca are destul de multa memorie(vorbim totusi de GDDR5).Plus ca majoritatea calculatoarelor cu placi video cum ar fi GTX 1080 nu sunt sisteme echilibrate.Toate piesele trebuie sa fie pe aceeasi linie. Daca dorea sa dea mai mult merita sa faca si pe piese.Asa...n-ar sens.

| xByte a răspuns (pentru Daniel9988):

"Orice poate percepe din punct de vedere vizual o face prin cadre pe secunda"
-Esti penibil

"Pc-ul e mai scump pentru ca are destul de multa memorie ( vorbim totusi de ggdr5 ) "
-Daca tu crezi ca o placa video ce are 2gb gddr5 are suficienta memorie, si este performanta, te inseli groaznic de tare. Acel 750TI e pamant de flori + ca mai nou ai nevoie de minim 4gb vram daca te intereseaza gaming solid, iar ca sa iti argumentez acest lucru, jocuri precum titanfall 2 si resident evil 7 biohazard ajung sa manance si pana la 8gb!

"Plus ca majoritatea calculatoarelor cu placi video cum ar fi GTX 1080 nu sunt sisteme echilibrate"
-Ei bine, in cazul tau sistemul ala nu este deloc echilibrat, fiindca acel 750TI este un bottleneck total pentru i5 skylake!

"Toate piese trebuie sa fie pe aceeasi linie"
-Ei bine, daca vroiai ca toate piese sa fie pe aceeasi linie, alegeai acel i5 cu un rx 480, altfel placa video ( acel 750TI ) este cu MULT prea slaba pentru acel i5, acel i5 fiind capabil sa sustina chiar si un gtx 1080

"Daca dorea sa dea mai mult merita sa faca si pe piese"
-Gresit, total gresit! Cu cat ai buget mai mic cu atat e mai bine sa faci pe piese, fiindca iesi mult mai bine din punct de vedere pret/performanta, decat sa cumperi un sistem gata asamblat de tot rahatul, cum e si cel recomandat de tine de altfel.

Te rog frumos, nu te adancii mai tare in **** decat esti deja. Nu te pricepi in domeniul IT, atunci nu te baga sa faci recomandari penibile

| Mihai1810 a răspuns (pentru Daniel9988):

Ce e mizeria aia? GTX 750 pe un pc de 3000 lei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xByte):

Hai sa nu exageram, duce destule 750 Ti-ul, dar depinde si de rezolutie. Eu in 1280 am jucat o tona de chestii, mai tot la maxim. In full HD o sa mearga multe BINE cu setarile pe medium. Am subliniat bine ca sa nu se inteleaga "ireprosabil" - prin bine inteleg un 40+ fps in majoritatea timpului.
P.S. http://www.nature.com/articles/srep07861

| xByte a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da man, inteleg ce vrei sa spui, dar nu poti sa compari un 750TI cu un RX 480, din moment ce acel RX 480 intra in acelasi buget ca acea "minunatie" de 750TI

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xByte):

Desigur ca nu comparam, e ca si cum ai pune Loganul linga un Mertzan tunat de Brabus. Ziceam ca nu e totusi chiar asa de jalnica, in special la rezolutii mai mici. De aia mi-am reparat vechitura de 19 inch si i-am pasat monitorul full HD nevestei, ca ei i-am facut eu build cu i3 7300 si GTX 960 de vreun an si un pic.winking

| Gonrax a răspuns (pentru xByte):

Cum naiba ți s-a aprobat poza aia? laughing (gif-ul, de fapt)

| anonim_4396 explică (pentru Gonrax):

Ikr.

| xByte a răspuns (pentru Gonrax):

I don't know man. Asta o am pe mai mute forum-uri, si aparent pe nici unul nu mi-a fost refuzata laughing

| Crisstinayy12 a răspuns:

I-ati iphone 6 sau 7. E cea mai buna alegere.
Dar setup de gaming in 3000 este Razer, LGA 2011. Sata Express.,

| xByte a răspuns:

In banii aceea intra ceva i5 skylake/kaby lake, o placa de baza b150/b250, 8gb ddr4 2133mhz, o placa video rx 480 4gb ( suficienta sa ruleze orice joc aparut la detalii very high sau ultra, in rezolutie 1080p cu peste 60fps ), o carcasa de preferat pana in 150 lei, dar care sa permita si ceva wire-management si sa vina cu minim 1 ventilator, o sursa de 500w certificata 80+ ( preferabil 80+ bronze daca nu este diferenta mare de pret ) iar ca spatiu de stocare poti merge pe un hard disk standard de 1TB ( recomand WD Blue ). Recomand sa te uiti pe mai multe site-uri inainte sa cumperi, fiindca ce este pe eMAG la 3500 ron, poti gasi pe altex la 3000 ron. Eu personal m-am uitat pe altex inainte sa iti fac aceasta recomandare, si tot ce am mentionat ducea undeva la ~3022ron

| AKARA0 a răspuns:

Placa video: GTX 1060 3 GB (Nu e diferența mare, și nu va face bottleneck cu acel pentium, daca puneam un i5 7400 și un GTX 1050 Ti, Îți zic eu nu te duce cum vrei tu)
Procesor: Pentium Kaby Lake G4560 ( E in dual core cu hyperthreading adică că un i3)
Sursa Corsair VS550 (Foarte buna, nu îți trebuie mai mult)
SSD 120 GB Wd Green (Windows, programe, poze cam ce vrei tu)
Placa de baza gigabyte GA-B250M-D3H ( Desing frumos, suporta memorii RAM de 2400 MHz doar la Kaby Lake)
Memorie RAM Hyperx 8 GB 2400 MHz DDR4 (Mai mult de atât nu îți trebuie în gaming)
HDD Wd blue 1 TB (Îți bagi tot ce vrei tu pe el)
Carcasa segotep the wind (Ca sã ai loc acolo, eventual îți poți pune alta daca nu-ți place)

Cea mai bună combinație, nu găsești altceva mai bun in banii ăștia.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AKARA0):

O placa video de 950 lei si un procesor de 300 la buget de 3000 lei? Cu restul ce face? Isi cumpara bomboane?

| AKARA0 a răspuns (pentru Mihai1810):

Ba asculta la mine că piesele pe care le recomand sunt testate de mine, daca puneam un i3 era același rahat. La fel și cu i5-ul in jocurile care folosesc mai mult placa video. De banii aia periferice mai bune sau alta placa video după preferinte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AKARA0):

De la i3 la i5 e cale lunga in multe jocuri... Asta cu "testate de mine" e egala cu zero daca nu vii cu niste rezultate palpabile, teste/review-uri care sa iti sustina afirmatiile.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AKARA0):

Tu ai vazut ce configuratie am propus eu la 3100 lei? Sterge pe jos cu configuratia ta la orice ora.

| IulianIuli110 a răspuns:

Https://www.giasistem.ro/......rx-460-4gb este putin mai scump dar eu zic ca merită...nu vei mai găsi ceva mai bun decât acest pc....stiu ca nu arată prea bine dar este bun.

| xByte a răspuns (pentru IulianIuli110):

Este jalnic, daca ar i7 nu inseamna ca este bun in gaming. Orice i5 skylake/ kaby lake + 1050TI sau RX 470 o sa chise pe sistemul ala in gaming

| Casian_Tirzuman_1996 a răspuns:

Ce ti-am dat eu e perfect

| xByte a răspuns (pentru Casian_Tirzuman_1996):

Sa recomanzi platforma am3+ in 2017 e tragic. Daca nu te pricepi in domeniu, atunci te rog sa nu faci recomandari de genul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Casian_Tirzuman_1996):

Du-te si te chisa cu AMD-ul ala vechi de vreo 5 ani!