| LasleaIoan1972 a întrebat:

Ce sistem de operare in afara de windows stie sa lucreze cu executabile si ar fi o alternativa la windows?

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este asa ceva.exe este terminatie specifica Windows.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

De setup.exe sti? sau ca sa lucrezi in word este word.exe si multe altele

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Setup. exe este un fisier de instalare si este numai pentru DOS, OpenVMS, Microsoft Windows, Symbian și OS/2. ".exe" este terminatia. Ca sa lucrezi in Word nu este nici un "exe". Ca sa lucrezi in Word sunt fisiere care au terminatia ".doc" sau ". docx" (mai nou). Word-ul este parte a Microsoft Office si se foloseste pentru (doar) instalare un fisier cu terminatia ".exe". Acea terminatie nu va fi recunoscuta ca executabil de nici un alt tip de sistem de operare. Te rog nu incerca sa-mi dai lectii! Am inceput sa lucrez in DOS pe la inceputul anilor '90. Apoi de prin 1993 am inceput lucrez in Windows, Windows 3.1 de care poate nici n-ai auzit! De circa 3 ani de zile lucrez numai in Linux.
In Linux poti folosi fisiere cu ".exe" doar in emulatoare dar Linux-ul si alte sisteme de oprare de tip UNIX-Linux nu recunosc nativ asa ceva. Iata cateva emulatoare: https://bit.ly/3bJCuDq Eu am folosit o perioada Wine dar nu mai este necesar. Noul Linux Mint Mate 2.1 are tot ce-i trebuie pentru a inlocui cu succes Windowsul, inclusiv o tona de drivere suport.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare program este compilat pentru un sistem de operare dat.
Din alte sisteme de operare se pot rula executabile doar cu ajutorul unor emulatoare (care fac "traducerea" intre sistemele de operare.

| NotNamed a răspuns:

Linux

| LasleaIoan1972 explică (pentru NotNamed):

Fara emulatoare, masini virtuale etc

| NotNamed a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Pai il instalezi ca sistem de operare al pc-ului tau. Il bagi pe un stick, vezi pe yt cum se face si este acelasi proces aproximativ cu al windows. ului.

| LasleaIoan1972 explică (pentru NotNamed):

Pai si linuxu stie sa lucreze cu executabile

| LasleaIoan1972 explică (pentru NotNamed):

Exista Netflix aplicatie pentru linux

| doctorandus a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Da, pe Android Linux sau pe Chrome OS Linux. O descarci din Magazin Google Play.

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nici gand! Poate lucra doar in emulator. Nativ nu se poate.

| Salontanul a răspuns (pentru NotNamed):

Doar in emulator. Linuxul, nativ, nu stie.exe.

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Daca-mi arati un singur sistem de operare (in afara de
DOS, OpenVMS, Microsoft Windows, Symbian și OS/2. ) care recunosc.exe eu mananc calculatorul. Singurul care este mai folosit este Windowsul. Restul sunt disparute sau pe cale de disparitie.

| NotNamed a răspuns (pentru Salontanul):

N.am spus ca stie. Doar i.am sugerat Linux si dupa i.am spus ca.l poate instala direct ca sistem de operare fara sa se incurce cu masini virtuale. Prin "executabile" am crezut ca se refera la programare, la folosirea terminalului.

| Salontanul a răspuns (pentru NotNamed):

Da! El confunda fisierul executabil cu terminatia.exe. Probabil ca nu stie ca mai sunt si alte executabile! Confunda instalarea de la Office (setup.exe) si crede ca daca faci o pagina in Office se face cu.exe. E cam greu sa-i explici cand n-are notiuni elemantare despre fisiere, terminatii, diferente intre sisteme de operare, etc. Imi spune mie daca am auzit de Word.exe. laughing Sincer? Eu n-am auzit. Am auzit de un setup.exe prin care poti instala Office. Exista si Word.exe dar este denumirea unui fisier cu care un jucator indian de CS a reusit sa triseze pana l-au prins. Nu stiu sa explic dar am citit asta undeva. Nu ma pricep la CS.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

Ca sa faci un document in office deschizi winword.exe sau excel.exe din office gata instalat care la randul lor afiseaza un document gol word sau excel
https://ibb.co/vwdwnvK

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Omule! Nu intelegi ca una este sa deschizi programul si alta este sa lucrezi in el? Afiseaza un document gol care are terminatia.doc sau. docx, etc. La Excel poate avea terminatia.xls, xlsx, etc. Nici unul nu poate fi folosit in Linux decat daca ai un program Office care recunoaste fisierele astea. Eu, de exemplu, am LibreOfffice (asa se scrie, impreunat), dar poate fi folosit si Apache OpenOffice, NeoOffice (pentru iOS), Google DOCS, Kingsoft Office Suite Free, SoftMaker FreeOffice, etc. Avantajul lor este ca sunt si gratuite.

| Mirel4412 a răspuns:

La ce te referi cand zici executabile? Orice program e executabil.Asta ar insemna ca pe linux sau mac os nu poti instala aplicatii?

| LasleaIoan1972 explică (pentru Mirel4412):

Ma refer la fisiere cu extensia.exe

Răspuns utilizator avertizat