| Mark2012012 a întrebat:

Ce soft PC v-ati dori sa apara in viitorul apropiat?
Da-ti exemple. Spuneti-va opinia.

De exemplu, mie mi-ar placea sa fie creat urmatorul tip de soft PC:
Un soft PC antivirus care ar putea sa faca urmatoarele:
- detecteaza instantaneu virusul
- selectezi fisierul care contine virusul
- stergi sau indepartezi virusul din fisier fara a-l deteriora.
Pentru a indeparta virusul, antivirusul va trebui sa ruleze astfel:
- Atata timp cat antivirusul va fi pornit, acesta va face o copie backup a codurilor de scriere a tuturor fisierelor din calculator
- Cand un virus va fi indepartat, se va sterge si partea de codului de scriere a fisierului care a fost virusata, partea infectata a codului de scriere
-Dupa aceea, se va rescrie codul fisierului din informatiile date de backup.

Acum, imi puteti da un exemplu sau mai multe. Imi puteti spune opinia dumeavoastra.

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Bun deci exista ceea ce zici tu. cand un virus infecteaza un fisier exista si un "antidot" pentru dezinfectarea acelui fisier. logic ca daca fisierul in sine e un virus nu are cum sa-l dezinfecteze. sunt unii antivirusi care rezolva probleme creeate de virusi, de exemplu kaspersky. si la ce te referi la o copie a codurilor de scriere a tuturor fisierelor? poate te referi la backup.
exista un program de facut back-up care mai intai scaneraza fisierele de virusi si dupa le salveaza http://www.malwarebytes.org/products/securebackup/

| Radu284 a răspuns:

WTF e un cod de scriere?

Eu as vrea o aplicatie pe telefon care sa identifice plantele. Adica sa faca o poza, din mai multe unghiuri eventual, sa o trimta la un server central care sa faca toata munca, si sa-ti spuna ce planta e.

| Mark2012012 explică (pentru Radu284):

Deja exista o astfel de aplicatie pentru telefonul mobil, se numeste Google Goggles.
https://play.google.com/......ps/details

| AdrenalinTm a răspuns:

Deja exista asa ceva windows 8.1 are asa ceva eu vreau un linux BACK TRACK 6

Răspuns utilizator avertizat