| nukeyly a întrebat:

Ce soft poate arata cat timp a functionat o placa video_cum arata Hard Disk Sentinel cat a mers un hdd si mai are viata estimativa (5 zile a mers din 1000 zile)?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Placile video nu au integrate functii de monitorizare (S.M.A.R.T.) precum HDD-urile.

Iar monitorizarea HDD-urilor e pur estimativa (si se bazeaza pe niste teste si simulari facute de producator), nu inseamna ca daca acolo scrie 1000 de zile, atata va tine.
Poate sa tina dublul acelui numar, moment in care poti face pipi pe acele estimari.
La fel de bine poate sa se defecteze dupa 3 luni.