| AlaskaYoung17 a întrebat:

Ce specificatii trebuie sa aiba o placa video ca sa fie buna?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lasa breh timpeniile. Te uiti in buzunar sa vezi citi bani ai pentru asa ceva. Asta e primul pas. Dupa aia te uiti la un top facut cu simt de raspundere al placilor de pe piata in functie de buget si o iei pe aia mai buna pentru bugetul tau. De exemplu, asta e de referinta - http://www.tomshardware.com/reviews/best-gpus,4380.html#p3

| Anonimuserr a răspuns:

Sa fie DDR 5, sa aiba cel putin 128 bit si 2 GB de RAM. Si eventual sa fie de la o firma importanta Nvidia, AMD.
Deci un GDDR 5, pe 256, 384 bit sau 512 si 2 GB de memorie fac o placa viedo foarte buna.

| CPAElites a răspuns:

Sa coste peste 500 lei =)

| 6684464 a răspuns:

Pentru ce vrei placa video? Si de ce buget dispui?
Daca o vrei pentru web browsing(gen youtube) si cate un joculet ocazional atunci iti recomand : http://www.pcgarage.ro/......-bit-bulk/

Dar daca iti place sa te joci pe PC jocuri gen GTA V sau Witcher 3 atunci iti recomand http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ presupunand ca dispui de un buget mai restrans, dar aici depinde si de celelalte componente ale PC-ului tau.

| Dragosdoar a răspuns:

Cantitatea de memorie nu conteaza atat de mult. E de ajuns 2 gb, chiar si 1 atat timp cat are 256 bytes si DDR5, dar sa fi atenta si la frecventa procesorului, nu mai stiu exact cat trebuie sa aiba una de gaming, dar te poti uita si sa faci comparatia intre ele

| KillaNoFilla a răspuns:

Cantitatea de memorie si frecventa procesorului

si un factor important este cat de mare sunt tranzistori(24 nm e mult mai bun decat 64 adica 24 are mai mult vrram si mai mare procesor)

| Apocalipsa22 a răspuns:

Daca e d gaming trebuie sa aiba neaparta m emoria GDDR5 latimea de band sa fue 256 128 e prea mic si cat mai mult RAM 2 4 6 GB

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Am sa incerc sa fiu mai direct: orice placa de nVIDIA care are in fata GTX si este din generatia a 9 sau chiar a 10 -a este buna!(ex GTX 950, ..., GTX980).

| Takizo a răspuns:

In general trebuie sa aiba cat mai mari: latimea de banda (Band width), frecventa si cantitatea de memorie