| Justusee34 a întrebat:

Ce stik usb recomandati pentru instalare windos-ului 10
Eu stiu ca de la 8 gb in sus
Eu unu nu vreau sa iau de 8 deoarece costa cat ala de 8...
Va avea ceva daca instalez pe ala de 16 windosul 10?
Salut
Am o intrebare!
Iti trebuie windows 10 neaparat "activat"?
Te va ajuta cu ceva in afara ca nu iti mai apare : Activate Windows 10 Go to the setting...? In coltul din dreapta jos!

Acest windows 10 si mod prin care a fost instalat pe stik e bun?
Asta e w10 de pe officila site
https://youtu.be/bkafkI32Cs0

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu trebuie "neaparat" mai ales daca nu-l utilizezi in scop comercial, sa obtii bani de pe urma lui.
Poti avea ce dimensiune vrei tu la stick, doar sa incapa Windows-ul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia ce stick vrei dar n-are rost sa ocupi un stick de 16 Gb cu 5-6 GB de Windows, asta daca vrei sa pastrezi stick-ul boot-abil. Daca, insa, il stergi ulterior poti sa iei ce stick vrei si sa-l folosesti la altceva. Daca vrei sa iei un stick mai ieftin cauta pe Joom tinand cont de urmatoarele: pot dura si 45 zile sosirea si trebuie sa ai card cu care sa platesti anticipat. In rest, e un magazin destul de serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa incerc sa instalez si eu win sau alt sistem de operare, de pe stick, Eu sunt milenial, si pe vremea noastra, faceam dvd-uri. N-am instalat un win de pe stick in viata mea laughing)
Next time cand am nevoie sa il reinstalez, o sa ii dau o sansa, si de pe stick, desi am dvd-ul cu win original.

Cat despre intrebarea ta. nici n-are importanta, important e sa-ti buteze windows-ul de pe stick.
Mie personal nu-mi place win 10 neam. Si nu l-am inghitit nici pe 8. 7-le-a fost asa mai user friendly si mai, cum sa zic, aveai mai multa libertate, si era usor sa schimbi setari, sa blochezi ip-uri, cum sa zic, poate m-am obisnuit eu cu el.
La win 10, nu mai ai asa de multa libertate, deja nu te mai lasa sa stergi gunoiu ala de edge, sau cortana, si setarile, sa adaugi o imprimanta, and so on, its a pain in the ass. Ca sa nu mai zic cu update-urile. Cand ti-e lumea mai draga, si ai nevoie de laptop pentru munca, sau sa vezi un film, iti fwte cate un update din ala de juma de ora, de nu se mai termina. E naspa rau. Si ca sa opresti automatic updates, iti prinzi urechile prin 70 de mii de setari. Pe 7 era simplu, pe 10 iti prinzi urechile.
Eu l-am instalat cand era gratis, daca aveai win8 sa faci upgrade la win 10. Si am depasit limita aia.
Am sunat la Microsoft si le-am zis ca nu imi place, si ca ma pis pe el de win 10, imi vreau win 8 inapoi. Mi-a dat aia un link de unde sa descarc win8.1 de la ei, plus o cheie moca. happy aveam win 8 oem, dar fara cheie. Era preinstalat pe laptop big grin

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu 7 am. 10 este prea urât, prea colțuros. Mai mult decât atât, 10 vrea să știe în detaliu viața ta: unde locuiești, unde lucrezi, ce prieteni ai, ce mănânci și alte detalii. Eu urăsc lucrurile care vor să te lase fără pic de intimitate. Deja un sistem de operare îți cunoaște locația; nu înțeleg de ce trebuie să fie detaliată de utilizator.
Eu rămân la Windows 7 chiar și atunci când nu va mai rămâne fără update-uri. Și rămân și la dvd. Ca și tine nu am instalat niciodată Windows de pe stick. happy Poate că vreodată o să fac o probă.

Justusee34 ai nevoie de stick de cel puțin 8gb, și de un program special care îți va face stickul bootabil. Acest program se găsește pe site-ul Microsoft și este gratuit. După cum ai văzut, poți să folosești windowsul așa cum îl ai. Dar dacă nu îl activezi așa o să te chinui mereu. Bun este cel care îl descarci de pe Microsoft sau îl cumperi de pe eMag. Costă 5 milioane lei.
Eu recomand Windows 7 care costă mai puțin de 2 milioane (150 lei) tot de pe eMag.