| Nikoleta_Niko_1994 a întrebat:

Ce sunt acelea servere?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sunt sisteme cu o configuratie mai puternica decat al pc-urilor pe care le are toata lumea acasa, cu eficienta energetica mai ridicata, folosite in diferite scopuri(gen pastrare date, baze de date, poze, muzica, videocipuri etc.). De altfel, fara servere nu ai avea ce sa faci pe internet, pentru ca il ele sunt stocate toate informatiile.
Sunt insa si servere orientate pe alte domenii, nu doar pentru internet. http://ro.wikipedia.org/wiki/Server

| supermdmario a răspuns:

Serverele sunt niste computere de mari capacitati pe care sunt stocate toate informatiile (site-uri, fotografii, muzica filme, etc)si puse la dispozitia publicului prin intermediul internetului.practic,toate aceste pagini, toata muzia, video, absolut tot, este stocat pe aceste servere si accesate de noi in fiecare secunda.
uite aici mai multe info:http://en.wikipedia.org/wiki/Server_(computing)

| RavenNymph a răspuns:

Computer sau program care conectează utilizatorii din rețea la o sursă centralizată sau la o bancă de date.