| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt backup și System Restore? Ajutati-ma. Va rog sa-mi spuneți tot ceea ce trebuie stiut despre astea.

Răspuns Câştigător
| Yoro a răspuns:

Backup-ul este metoda prin care creezi copii de siguranţă ale sistemului de operare şi / sau ale fişierelor stocate pe calculatorul personal. În principiu, deşi există numeroase soft-uri dedicate acestui proces, cel mai simplu mod de a face un backup este cu ajutorul uneltelor incluse în sistemul de operare. Serviciul, programul System Restore a fost creat in Windows pentru a da posibilitatea utilizatorilor sa-si reseteze calculatorul usor si rapid la stare functionala anterioara. Aceasta unelta deseori pare a fi folositoare si la devirusarea unui sistem Windows. System restore poate fi pornit atat in modul "Normal", cat si in Safe Mode.
Ce face de fapt System Restore?

Serviciul System Restore face periodic o imagine a fiecarui fisier important din sistem (critical system files), a catorva programe importante si salveaza valorile cheilor din registry. Cand Windows-ul nu mai funtioneaza bine, utilizatorul poate sa faca un system restore, adica poate sa-si reseteze calculatorul la o stare anterioara, functionala. Aceasta procedura nu trebuie confundata cu un Backup. Deci, cu ajutorul serviciului System Restore sa nu va asteptati sa gasiti pozele sau alte fisiere personale sterse.

1 răspuns:
| Claudiu1905 a răspuns:

Backup - copierea ocazionala sau periodica a fisierelor de sistem
restore - inlocuirea fisierelor cu aceste copii si readucerea sistemului la o stare (setare) anterioara