| denisTiky a întrebat:

Ce sunt nanometrii? Am vazut ca procesoarele au nanometrii (nm) si placile video, nu stiu ce inseamna asta, cine imi explica putin?

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

E unitate de masura.
1 nanometru = 10 la puterea -9 metrii

| GabiDumitrescu a răspuns:

E tehnologia pe care sunt facute. E si unitate de masura, cum zice Hammu. In cazul procesoarelor, ca sa nu intram in detalii, cu cit mai mic cu atit mai bine, in principiu.

| TheRealFantasy a răspuns:

Valoarea in nanometri este dimensiunea cip-urilor (chip-urilor), tine de generatie, de obicei cu cat e mai mic numarul ala cu atat e mai performanta componenta, fie ea placa video sau procesor, cu cat mai mici sunt cu atat mai multe tranzistoare incap pe cip.

| cristi202 a răspuns:

1 metru = 1000 de milimetri
1 milimetru = 1000 de micrometri
1 micrometru = 1000 de nanometri
Sau, mai simplu, pentru aproape toate subunitatile de masura - mili, micro, nano, pico

| SilviaDulcik a răspuns:

Când vine vorba de procesoare și vezi că litografia este de 22nm (exemplu), acei 22nm se referă la distanța dintre tranzistoarele procesorului. Un procesor în zilele noastre poate ajunge la peste 1.7 milioane de tranzistoare.